REKLAMA

Rzeszowscy studenci uczyli się chińskiego w samych Chinach

RZESZÓW. 9 studentów WSIiZ specjalności tłumaczeniowej z językiem chińskim wróciło z Chin. Przez ostatni semestr intensywnie uczyli się chińskiego w Anshan City, w prowincji Liaoning.

Program studiów na kierunku filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim stwarza studentom możliwość wyjazdu na semestr do Chin w ramach bezpłatnej wymiany pomiędzy naszą uczelnią a jedną z chińskich uczelni partnerskich – mówi prof. Andrzej Szelc, prorektor ds. współpracy z zagranicą WSIiZ.

Na wyjazd zdecydowali się studenci z Polski i z Ukrainy. Cały semestr intensywnie uczyli się języka chińskiego w Anshan Normal University, w profesjonalnym Centrum Nauczania Języka Chińskiego dla Obcokrajowców. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani fachowcy.

Studenci WSIiZ wzięli udział w intensywnym kursie dla obcokrajowców wraz ze studentami z innych krajów z Europy i Azji.  To było aż 70 godzin tygodniowo, łącznie około 1400 godzin nauki. Dodatkowy atut to poznanie tego egzotycznego kraju i jego bogatej kultury i historii – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

WSIiZ_studenci

Wyjazd do Chin to dla mnie wielka sprawa. Dzięki uczelni mogłam uczyć się chińskiego i poznać ten wyjątkowy kraj. To przygoda życia, o której nigdy nie mogłabym marzyć, gdyby nie studia w WSIiZ – podkreśla Katarzyna Bober, studentka, która brała udział w kursie – Wszystko tam jest inne. Chiny są niesamowite, bardzo rozwinięte technologicznie, o niezwykłej, urzekającej kulturze. Poznaliśmy życie codzienne miejscowych ludzi. Zwiedziliśmy m.in. Szanghaj i Pekin. To było wspaniałe.

Pobyt w Chinach wiele nauczył studentów WSIiZ, nie tylko języka chińskiego i kultury tego kraju. – Nauczyłam się akceptacji innych kultur, religii, języka. Zobaczyłam inne życie. Nie to szybko pędzące europejskie. Wydaje się to dziwne, ale to życie bardzo sprawne i logiczne – dodaje Anna Żurek. – Brałam udział w zajęciach z kultury chińskiej, np. tworzenia masek z opery pekińskiej i na temat tradycyjnych instrumentów muzycznych – dodaje.

Wymiana studentów to efekt działań Konsorcjum Michała Boyma na rzecz promocji polskich uczelni w Chinach. Rzeszowska szkoła wyższa od kilku lat jest członkiem konsorcjum, które zrzesza 5 polskich uczelni publicznych i niepublicznych. Dzięki temu WSIiZ intensywnie rozwija ofertę współpracy międzynarodowej z uczelniami z Chin.

Źródło: materiały prasowe WSIiZ

29-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)