REKLAMA

Rzeszów – wolne miasto od narkotyków?

RZESZÓW. Polska Sieć Polityki Narkotykowej, chce upowszechniać dobre praktyki w zakresie stosowania nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i organizuje otwartą debatę na temat oraz spotkanie z prokuratorami. W Rzeszowie zastosowanie nowej ustawy jest wyjątkowo niskie.

rzeszow2

Z czego wynika taka sytuacja i czy jest ona korzystna dla polskiego społeczeństwa? Czy restrykcyjne prawo narkotykowe jest skuteczną metodą przeciwdziałania uzależnieniom? To tylko niektóre z pytań na jakie uzyskamy odpowiedź podczas debaty organizowanej przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej.

Spotkanie odbędzie się 20 lutego, o godz. 17:00 w Klubokawiarni Bue Bue w Rzeszowie (Rynek 7).
GOŚCIE DEBATY:
Podinspektor Alina Pieniążek – ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Agnieszka Sieniawska – autorka raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

Piotr Kładoczny – dr prawa, kierownik Studiów Prawniczych Uniwersytetu Warszawskiego, docent w Instytucie Prawa Karnego, członek Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

Piotr Kubaszewski – prawnik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Prowadząca – Maja Ruszpel, dziennikarka, rzecznik prasowy Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

 

Spotkanie z prokuratorami.

Rzeszów, to po Białymstoku drugie miasto, w którym zostanie przeprowadzone specjalne i nowatorskie spotkanie z prokuratorami przygotowane przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej. Tematem spotkania jest upowszechnianie stosowania znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, gdzie wedle nowego artykułu 62a prokurator, (ale także i sędzia) – w ściśle określonych okolicznościach – może podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania, osoby, która posiadała narkotyki.
Nowatorski pomysł szkoleń PSPN jest odpowiedzią na fakt, że to właśnie we wschodniej Polsce liczba spraw umorzonych przez prokuratorów jest najmniejsza.  Szczególnie problem ten istnieje w Rzeszowie – w tym mieście prokuratorzy orzekli o umorzeniach tylko 11 razy i jest to najmniejsza liczba umorzeń w Polsce wśród wszystkich miast! Dla porównania w Poznaniu było 496, a we Wrocławiu 353.

Przypomnijmy, wedle nowego artykułu 62a prokurator, (ale także i sędzia) – w ściśle określonych okolicznościach – może podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania, osoby, która posiadała narkotyki. Warunkiem jest jednoczesne (kumulatywne) wystąpienie trzech przesłanek:
pierwsza: osoba posiada niewielką ilość narkotyku,

– druga: narkotyk ten posiada na własny użytek,

– trzecia: stwierdzona zostanie niska szkodliwość społeczna czynu.

Spotkanie odbędzie się 20 lutego w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Jest to możliwe dzięki współpracy i otwartości trzech Rzeszowskich Prokuratur Rejonowych. W spotkaniu weźmie udział 40 prokuratorów, zaś prelegentami będą Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, Barbara Wilamowska z Ministerstwa Sprawiedliwości, dr Piotr Kładoczny i Piotr Kubaszewski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz prokurator Maciej Nowicki z Prokuratury Warszawa Praga-Północ, który, na co dzień stosuje nowe przepisy.

ZDJ.: wikipedia.pl

18-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)