REKLAMA
REKLAMA

Rzeszów w gronie finalistów plebiscytu Innowacje w polityce 2019

Miasto Rzeszów po raz trzeci z rzędu znalazło się w gronie finalistów plebiscytu Innowacje w polityce 2019 – The Innovation in Politics Awards 2019. Do finału zakwalifikował się rzeszowski projekt „Baw się i koduj z Minceraftem”.

ratt_1_1
Foto: archiwum Rzeszów24.pl

Jury składające się z 1100 obywateli Europy wybrało 80 finalistów z ponad 400 projektów w 8 kategoriach (kultura/cywilizacja, społeczeństwo, demokracja, prawa człowieka, ekologia, dobrobyt, rynek pracy i poziom życia). Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 4 grudnia 2019 roku, podczas gali Innowacje w polityce 2019 – The Innovation in Politics Awards 2019 w Berlinie.

Do finału zakwalifikował się rzeszowski projekt „Baw się i koduj z Minceraftem”. Celem projektu było zorganizowanie we wszystkich szkołach podstawowych w Rzeszowie zajęć pozalekcyjnych z informatyki, których przedmiotem jest nauka programowania w oparciu o jedną z najpopularniejszych gier na świecie Minecraft: Education Edition, która tak naprawdę jest narzędziem edukacyjnym wykorzystującym popularną grę w procesie nauczania. Jak korzystać z Minecraft na zajęciach w szkole dowiedzieli się już rzeszowscy nauczyciele podczas przeprowadzonych szkoleń dla kilkudziesięciu nauczycieli informatyki z rzeszowskich szkół podstawowych. Na warsztatach nauczyciele dowiedzieli się jak przy pomocy gry uczyć dzieci programowania. To kluczowa umiejętność w nowoczesnym świecie, jest trudna do opanowania więc trzeba nauczać jej w atrakcyjny dla ucznia sposób.

Kodowanie w oparciu o popularna grę to nie tylko świetna zabawa ale także rozwój kreatywności oraz logicznego i twórczego myślenia a umiejscowienie gry w rzeczywistości trójwymiarowej, to także rozwijanie orientacji przestrzennej u dzieci i młodzieży, co naturalnie przygotowuje uczniów do poruszania się w coraz bardziej zinformatyzowanym świecie. Jak również możliwość odnalezienia się na przyszłym rynku pracy opartym na przemyśle 4.0.

Rozpoczęcie projektu nastąpiło 17 czerwca w rzeszowskim ratuszu gdzie ponad 50 rzeszowskich uczniów szkół podstawowych mogło spróbować swoich sił w programowaniu w Minecraft. Podczas wydarzenia zorganizowanego w Urzędzie Miasta odbyło się szereg warsztatów dla dzieci, podczas których najmłodsi mogli zrealizować w grze najśmielsze pomysły z zakresu Smart City. Minecraft daje nieograniczone możliwości, można zbudować w nim wszystko co podpowie nam wyobraźnia. Łącząc to z wiedzą z podstaw programowania możemy stworzyć mini-symulację Rzeszowa z przyszłości. Na potrzeby Minecraft Demo Day została stworzona specjalna mapa w grze odwzorowująca rzeszowską starówkę – na jej bazie uczniowie tworzyli własne projekty i programowali wirtualnych miejskich pomocników. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy upominek.

Poprzez dobre wyszkolenie w nauce programowania 50 nauczycieli rzeszowskich szkół, a z drugiej strony nauczanie podstaw programowania dzieci ze szkół podstawowych miasto wzmocniło i uatrakcyjniło swą ofertę edukacyjną o metody posługiwania się wszechogarniającą cyfryzacją usług. W tym przypadku nauczania. Wejście miasta do elitarnego grona uczących najnowocześniejszych metod programowania jak najwcześniej i jak najmłodszych mieszkańców daje rodzicom uczniów pewność, że ich dzieci od samego początku nauki są w najlepszej możliwej pozycji edukacyjnego rozwoju w nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym.

Zwyczajowe nauczanie nowoczesnych języków i metod programowania rozpoczyna się i jest intensywne na etapie szkolnictwa średniego. W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości nauczanie dzieci z niskich klas szkół podstawowych przyśpiesza ich rozwój jako czynnych uczestników i kreatorów, a nie tylko konsumentów treści społeczeństwa informacyjnego. Dotychczasowy cykl nauczania tych metod dopiero w szkołach średnich został dzięki temu dynamicznie i twórczo zrównoważony i przystosowany do współczesnych trendów światowych.

Źródło: UM Rzeszowa

14-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline