REKLAMA

RZESZÓW. Śmieci w Strugu. Zagrożenie usunięte, tylko na jak długo?

RZESZÓW / PODKARPACIE. W połowie marca pracownicy Wód Polskich usuwali z rzeki Strug zator, jaki stworzył powalony przez wiatr pień drzewa. Po kilku godzinach w okolicach mostu na ulicy Kwiatkowskiego w rzece osadziła się ogromna ilość śmieci. Wody Polskie apelują, by dbać o środowisko, ponieważ czystość rzek wpływa na nasze zdrowie.

strug_1

Foto: Wody Polskie / śmieci zgromadzone w korycie Strugu w Rzeszowie

W związku z panującym w całym kraju stanem epidemii, konsekwencje wynikające z nieodpowiedzialnego zanieczyszczania rzek mogą być znacznie większe. Niestety, podczas usuwania zatorów i pni drzew blokujących przepływ, pracownicy Wód Polskich muszą mierzyć się dodatkowo z problemem śmieci wyrzucanych przez nieodpowiedzialne osoby wprost do wody. Zgodnie z zapisami ustaw o samorządzie gminnym oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podmiotem odpowiedzialnym za całokształt spraw związanych gospodarowaniem odpadami jest samorząd gminny. W pewnych sytuacjach to jednak pracownicy Wód Polskich są zmuszeni rozwiązywać „śmieciowy problem”.

W połowie marca Wody Polskie interweniowały w rejone rzeki Strug, która wpada do Wisłoka w okolicach rzeszowskiego zalewu. Do Nadzoru Wodnego w Rzeszowie wpłynęła informacja o powalonym przez wiatr pniu drzewa, który stworzył zator w korycie rzeki w rejonie ogródków działkowych powyżej mostu na ulicy Kwiatkowskiego.

Po przybyciu na miejsce okazało się, że zaledwie w ciągu kilku godzin na kłodzie osadziła się ogromna ilość wszelkiego rodzaju śmieci, które spłynęły z nurtem z górnych partii Strugu. Aby usunąć powalony konar, pracownicy Wód Polskich musieli najpierw posprzątać przyniesione przez nurt rzeki odpady, aby nie spłynęły do zalewu w Rzeszowie. Tylko w tym miejscu pracownicy Wód Polskich z Nadzoru Wodnego w Rzeszowie zebrali łącznie ponad 3 metry sześcienne (3000 litrów) zanieczyszczeń, które zostały przekazane do utylizacji.

zebrane_mieci

Foto: Wody Polskie / śmieci zebrane w korycie Strugu w Rzeszowie

Wody Polskie organizują i włączają się w liczne akcje i działania edukacyjne #WodyToNieSmietnik, #SzanujWode, mające na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważne i istotne jest utrzymanie dobrego stanu wód. Tylko w ubiegłym roku, w związku z obchodami Światowego Dnia Wody, we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi pracownicy RZGW w Rzeszowie przeprowadzili m.in. akcje sprzątania koryt Wisłoka, Młynówki, Wielopolki oraz brzegów zbiornika Klimkówka.

Pamiętajmy o tym, że zaśmiecanie dolin rzecznych i innych terenów wpływa niekorzystnie zarówno na stan środowiska, ale również pośrednio na nasze zdrowie. W odpadach mogą znajdować się szkodliwe substancje, a nawet metale ciężkie. Do tego rozkładające się plastikowe odpady to źródło mikroplastiku, który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, a wyrzucane przedmioty mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla małych i średnich zwierząt. Zdecydowanie przyjemniej i zdrowiej spacerować po podkarpackich dolinach rzek w otoczeniu przyrody, a nie gór śmieci.

strug_po

Foto: Wody Polskie / Koryto rzeki po oczyszczeniu przez pracowników NW Rzeszów

Źródło: Wody Polskie

06-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)