REKLAMA

Rzeszów – kulturalną stolicą Podkarpacia

RZESZÓW / PODKARPACIE.  Pierwsza, rzeszowska odsłona projektu Wschód Kultury / Europejski Stadion Kultury za nami. Na trzy dni (28-30 czerwca) Rzeszów zamienił się w kulturowy tygiel dźwięków, obrazów i doświadczeń. Festiwal zainaugurowany został koncertem „Zjednoczeni w różnorodności”, a jego motywem przewodnim była wspólnota artystyczna i kulturowa. Muzyka to język ponadnarodowy, wspólny dla całej Europy, wschodnie i zachodnie motywy muzyczne są podobne. Aby uwiarygodnić tę tezę, organizatorzy zaprosili do stolicy Podkarpacia muzyków z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz, zespoły z Europy Zachodniej, takie jak Guano Apes, Jimi Tenor czy Rykarda Parasol. Na scenie pojawili się także: Zakopower & SunSay (Ukraina), Hey & Jimi Tenor & Kabu Kabu (Finlandia), Voo Voo & Alim Qasimov (Azerbejdżan), Myslovitz & NRM (Białoruś), Julia Marcell i Alina Orlova (Litwa), Coma. Koncert
na Stadionie Miejskim w Rzeszowie obejrzało ponad 30 tys. osób. Był on emitowany na antenie
TVP Kultura, TVP1 oraz TVP Polonia.

W ciągu trzech dni w Rzeszowie wystąpiło 258 artystów w 83 projektach. Program, tworzony wspólnie  przez  lokalnych animatorów i menadżerów  kultury, spotkał się z wielkim zainteresowaniem.  Doceniony został przez uczestników wydarzeń, którzy tłumnie wzięli w nich udział, m.in. w cyklu spektakli teatralnych Drama Way czy w pokazach filmowych w ramach Rzeszowskiego Labiryntu Filmowego.

Na scenie pomiędzy dwiema synagogami goście słuchali muzyki klezmerskiej, zobaczyli
i usłyszeli, jak ogromny i niezwykły potencjał drzemie we współpracy wybitnych instrumentalistów jazzowych z najlepszymi raperami/wokalistami. Wystąpili m.in.: Dean Brown, Bernard Maseli, Natalia
i Paulina Przybysz, Ten Typ Mes, Dj Eprom, NumerRaz.

Miłośnicy muzyki elektronicznej licznie odwiedzili  industrialne tereny PKP, gdzie w ramach NoBorder Fest wystąpili: Dj Vadim & Yarah Bravo, Ben Westbeech, Kievbass, The KDMS, Rebeka.

W czasie festiwalu sztuka wyszła z galerii i zaistniała w przestrzeni miasta w projekcie Plac Sztuki. Były to instalacje, formy przestrzenne, interaktywne, performance, street art – wydarzenia zaprojektowane i zrealizowane przez młodych artystów głównie z regionu podkarpackiego.

Europejski Stadion Kultury to również projekt Wschód Food, w ramach którego uczestnicy mieli szansę poznać smaki kuchni ukraińskiej, białoruskiej, łotewskiej, litewskiej, estońskiej, rosyjskiej, mołdawskiej, rumuńskiej czy tatarskiej.

Po trzydniowym festiwalu w Rzeszowie pozostanie wyjątkowo cenna inicjatywa: Rzeszowski Inkubator Kultury. Inkubator  będzie miejscem dostępnym przez cały rok, otwartym na współpracę
z lokalnym środowiskiem kulturalnym, artystycznym o edukacyjnym, a zwłaszcza z wszelkimi formami organizacyjnymi NGO i młodzieżą.

Polecamy galerię zdjęć z wydarzenia

To było prawdziwe święto sztuki w największych dawkach. Na kolejną uderzającą dozę Wschodu Kultury zapraszamy jesienią do Białegostoku na Inny Wymiar, który będzie miał miejsce 25-29 września, jak również do Lublina na Integracje-Mediacje w dniach 1-6 października.

Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Białystok, Miasto Lublin, Miasto Rzeszów.

Wschód Kultury to wyjątkowa forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta: Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywają nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Program artystyczny opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych operatorów kultury i artystów, wymianie projektów artystycznych między miastami, a także wspólnych projektach realizowanych z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego.

IMG_0094

09-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)