REKLAMA

Restrukturyzacja PBS: Milionowe straty samorządów. Co z ich płynnością finansową? (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W czwartek w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się rozmowy z przedstawicielami samorządów, które ucierpiały w trakcie przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. W rozmowach wziął udział między innymi wiceminister finansów.

IMG_3162-1200x800

Foto: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Leszek Skiba i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart byli obecni podczas trzeciego spotkania z samorządowcami. Spotkanie dotyczyło przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. W spotkaniu z jendostkami samorządu terytorialnego, które odbyło się we wtorek w sali kolumnowej PUW w Rzeszowie, uczestniczyli również przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie.

Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy znaleźć rozwiązanie w sytuacji, która jest nagła i pierwsza w skali całego naszego kraju, a wiąże się z konkretnymi konsekwencjami dla samorządów terytorialnych z naszego województwa. (…) Informacja o ilości utraconych środków w konkretnych kwotach, rodzajach tychże środków, które zostały utracone, jest przekazana na ręce pana premiera oraz Ministerstwa Finansów – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W wyniku restrukturyzacji banku PBS 34 podkarpackie samorządy straciły łącznie około 60 milionów złotych (43 procent swoich środków zdeponowanych w tym banku). 27,4 miliona złotych z tej kwoty to tak zwane środki własne, w tym podatek dochodowy od osób fizycznych. 11,2 miliona złotych utracono z Funduszu Dróg Samorządowych, 5 milionów było przeznaczonych na realizację celów z funduszy unijnych, a 2,9 miliona złotych to kwota utracona z tytułu świadczenia wychowawczego 500 plus.

Środki utraciły również szpitale. Straty Szpitali Specjalistycznych w Jaśle i Brzozowie, a także szpitala przy Rycerskiej w Rzeszowie opiewają na łączną kwotę około 20 milionów złotych, wyliczała pod koniec stycznia wojewoda.

Z naszej strony jest niezmiernie ważne, aby wspierać te samorządy, aby uchronić je przed problemami związanymi z płynnością. To były konkretne pytania o Fundusz Dróg Samorządowych, o inne fundusze, dostarczanie środków i wypłaty. W związku z tym, te tematy były przeanalizowane, ale też umówiliśmy się na to, aby podczas kolejnych spotkań, podczas kolejnych kontaktów również odpowiedzieć na wszystkie dodatkowe pytania, które padną ze strony samorządów – powiedział podczas briefingu prasowego wiceminister finansów Leszek Skiba.

Zgodnie z zapewnieniami wiceministra finansów, Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka zadeklarowała uruchomienie specjalnego mechanizmu pomocy finansowej. Ma on polegać na tak zwanym balonowym finansowaniu, czyli przedłużeniu terminu spłaty kredytów oferowanych przez BGK.

Źródło: red., Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

06-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)