REKLAMA

REGION: Przemyt papierosów. Celnicy wśród 36 oskarżonych

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko 36 osobom, w tym 12 byłym funkcjonariuszom Służby Celnej. Są oni oskarżeni między innymi o przestępstwa korupcyjne, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa karno-skarbowe, polegające na przemycie papierosów.

article_1

Foto: Izba Celna w Przemyślu

Oskarżeni dokonali ponad stu przemytów, w trakcie których przewieźli ponad 932 tysiące paczek (ponad 18,6 miliona sztuk) papierosów, narażając w ten sposób Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnej w kwocie prawie 17 milionów złotych. Śledztwo prowadzone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dotyczyło funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w okresie od października 2011 roku do czerwca 2014 roku na Ukrainie, w Korczowej, Medyce, Przemyślu woj. podkarpackiego i innych miejscowościach na terenie kraju. Członkowie grupy zajmowali się przemytem celnych wyrobów akcyzowych w postaci ponadnormatywnych ilości papierosów przez przejścia graniczne ukraińsko – polskie w Medyce i w Korczowej.

W celu zapewnienia skuteczności przemytów celnych, oskarżeni prowadzili na terenie Ukrainy oraz Polski rozmowy z celnikami z byłej Izby Celnej w Przemyślu, z Oddziałów Celnych w Korczowej oraz w Medyce, z którymi uzgadniali możliwości udzielania przez nich pomocy w dokonywaniu wielokrotnych przemytów celnych wyrobów akcyzowych. Oferowali im udzielenie korzyści majątkowych, w kwotach uzależnionych od ilości przemyconych papierosów, to jest 4 złote od jednego kartonu – 10 paczek papierosów.

Oskarżeni funkcjonariusze byłej służby celnej, utrzymując bezpośrednie kontakty telefoniczne, przekazywali obywatelom Ukrainy informacje o miejscu i czasie pełnienia przez siebie służby, jak również innych funkcjonariuszy celnych w Oddziale Celnym w Korczowej oraz Medyce. Przemyty celne wyrobów akcyzowych realizowane były najczęściej kilkoma samochodami osobowymi. Pojazdy, w których były ukryte wyroby akcyzowe, najczęściej wjeżdżały na teren przejścia granicznego bezpośrednio po sobie lub w krótkich odstępach czasowych. Do udzielania korzyści majątkowych poszczególnym funkcjonariuszom celnym dochodziło najczęściej w tym samym lub następnym dniu po zakończeniu służby. Odbywało się to między innymi w rejonie cmentarza w Medyce lub na terenie Przemyśla na parkingach sklepowych.

Prokurator oskarżył czterech byłych celników (Dorotę S., Sebastiana P., Roberta O., Kazimierza D.) o popełnienie przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzucono im również przyjmowanie korzyści majątkowych za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, popełnienie występków polegających na przekroczeniu uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także pomocnictwo w popełnieniu przestępstw karno-skarbowych.

Ponadto pięciu funkcjonariuszy byłej służby celnej (Artura W., Roberta W., Stanisława K., Roberta S., Roberta N.) posądzono o przyjmowanie korzyści majątkowych za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, popełnienie występków polegających na przekroczeniu uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także pomocnictwo w popełnieniu przestępstw karno-skarbowych. Trzech byłych pracowników służby celnej (Tomasza J., Lucjana L., Małgorzatę D.) oskarżono m.in o przyjmowanie korzyści majątkowych, w tym za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Ponadto 23 osoby, w tym 19 obywateli Ukrainy, oskarżono o popełnienie przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych. Ponadto jedna z osób oskarżona jest o wręczanie funkcjonariuszom byłej służby celnej korzyści majątkowych. Przestępstwa korupcyjne zarzucone oskarżonym funkcjonariuszom zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwa skarbowe, polegające na przemycie wyrobów akcyzowych, można otrzymać 5 lat więzienia.

Źródło: pk.gov.pl

11-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)