Puchar CEV. Developres odrobił straty, ale przegrał złotego seta

W środę siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów rywalizowały na Podpromiu z włoskim zespołem Unet e-work Busto Arsizio w meczu rewanżowym 1/8 finału Pucharu CEV. Rzeszowianki zwyciężyły w spotkaniu 3:0, ale uległy swoim przeciwniczkom w złotym secie, który rozstrzygał losy awansu.

W pierwszym meczu 1/8 finału w Pucharze CEV “Rysice” przegrały na wyjeździe we Włoszech 0:3. Siatkarkom Busto Arsizio wystarczał do wygranej jeden set. Warto dodać, że włoska ekipa broni tytułu w tym turnieju. Arsizio wygrywało Puchar CEV w latach 2010, 2012 i 2019.

Mecz świetnie rozpoczęły siatkarki z Rzeszowa, zdobywając trzy pierwsze punkty. W połowie partii Włoszki dogoniły Developres i zbliżyły się na “oczko” (12:11), ale po błędzie na zagrywce i ataku Katarzyny Zaroślińskiej-Król gospodynie odzyskały przewagę. Busto Arsizio złapało kontakt chwilę później (14:13), ale świetny serwis Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej pozwolił “Rysicom” złapać odpowiedni rytm (17:13). Rzeszowianki kontrolowały dalszy przebieg inauguracyjnego seta i wygrały do 20.

W drugą odsłonę lepiej weszły przyjezdne (0:3). Rzeszowianki doprowadziły do remisu po 5, ale ich rywalki szybko odpowiedziały (7:10). W dalszej części spotkania rzeszowianki odrobiły straty, a gra się wyrównała. Wynik na styku utrzymał się do końca tej partii. Developres, głównie dzięki wysokiej skuteczności bloku, zwyciężył do 23.

Po zmianie stron rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta. Żaden z zespołów do samego końca nie potrafił zdobyć przewagi większej niż dwa punkty. W końcówce Włoszki miały piłkę setową (23:24), ale atak ze skrzydła Ali Frantti i as Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej przybliżył rzeszowianki do złotego seta (25:24). Siatkarki Busto Arsizio obroniły setball rzeszowianek, ale ostatecznie wojnę nerwów, po dwóch bombach Frantti ze skrzydła, na swoją korzyść rozstrzygnęły “Rysice” (27:25).

O awansie do kolejnej rundy Pucharu CEV decydował złoty set. Do wyniku 6:6 trudno było wskazać zespół, który w nim przeważał. Później ekipa z Włoch powoli uciekała Developresowi (6:9). Przyjezdne nie pozwoliły rzeszowiankom na odrabianie strat i ostatecznie zwyciężyły do 11. “Rysice”, mimo serca zostawionego na parkiecie, musiały uznać wyższość zespołu z Włoch.

Developres SkyRes Rzeszów – Unet e-work Busto Arsizio 3:0 (25:20; 25:23; 27:25); 0:1 (11:15)

Tekst: Kacper Ciuba