RZESZÓW: Producenci wędlin apelują do premiera i ministra (ZOBACZ FILM)

Wczoraj w Rzeszowie doszło do kolejnego spotkania przedsiębiorców z branży mięsnej z Podkarpacia i Małopolski z europosłem Tomaszem Porębą. Uczestnicy spotkania zwrócili się z apelem do premiera Donalda Tuska i ministra Stanisława Kalemby w związku z unijnym rozporządzeniem dotyczącym ograniczenia dopuszczalnego poziomu substancji smolistych w produkcji wędlin.

Europoseł Tomasz Poręba

Europoseł Tomasz Poręba

– Bez inicjatywy ze strony polskich władz Komisja Europejska nie podejmie żadnych działań w celu pomocy polskim przedsiębiorcom – mówi Tomasz Poręba.

To kolejne w ostatnim czasie spotkanie podkarpackiego europosła z przedsiębiorcami w sprawie nowych unijnych przepisów. Przedsiębiorcy zapowiadają walkę do upadłego o możliwość stosowania tradycyjnych metod wędzarniczych. Podkreślają, że wdrożenie rozporządzenia będzie się dla nich wiązało nie tylko ze zmianą technologii produkcji, ale także z gigantycznymi nakładami finansowymi, których wiele zakładów nie będzie w stanie ponieść.

We wtorek w Ładnej przedstawiciele niemal 100 podkarpackich i małopolskich zakładów zorganizowali Komitet Obrony Wędlin Wędzonych Tradycyjnie, którego celem jest walka o utrzymanie możliwości wędzenia drewnem. Z czasem Komitet ma zostać przekształcony w stowarzyszenie a chęć przystąpienia do niego deklaruje już kolejne kilkadziesiąt zakładów.

Kilka dni temu doszło również do spotkania europosła Tomasza Poręby z unijnym komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borgiem

– Komisarz Borg zapewnił mnie, że KE jest gotowa przysłać do Polski specjalny zespół techniczny, który wskaże możliwości dostosowania się do nowego unijnego prawa bez konieczności zwolnień pracowników czy zamykania zakładów – mówi Tomasz Poręba.
– Jednakże komisarz zastrzegł, że warunkiem podjęcia jakichkolwiek działań ze strony KE w tym zakresie jest inicjatywa polskiego rządu – dodaje europoseł PiS.

Podczas dzisiejszego spotkania z podkarpackimi i małopolskimi przedsiębiorcami Poręba przekazał informacje uzyskane w czasie rozmowy z komisarzem Borgiem.

– W tej chwili adresatem działań podejmowanych w celu obrony tradycyjnego sposobu wędzenia jest nie Komisja Europejska, ale polski rząd – powiedział Poręba.

Uczestnicy spotkania wystosowali apel do premiera Donalda Tuska i list do ministra Stanisława Kalemby. Autorzy apelu wzywają polski rząd do jak najszybszego zwrócenia się do Komisji Europejskiej.

– Apelujemy do Pana Premiera o jak najszybszą interwencję w tej sprawie i zobowiązanie właściwych ministrów, w szczególności ministra rolnictwa, do podjęcia natychmiastowej aktywności na rzecz zabezpieczenia interesów polskiego przemysłu mięsnego. Dalsze zaniechania i bierność mogą przynieść fatalne skutki w postaci upadku dziesiątek firm i wielotysięcznych zwolnień w branży mięsnej – czytamy w apelu.

komentarzy 9 do “RZESZÓW: Producenci wędlin apelują do premiera i ministra (ZOBACZ FILM)”

 1. nie od dziś wiadomo że rząd Tuska i PSL napisał(a):

  robią bardzo wiele jak widać aby zniszczyć prawdziwe rolnictwo zdrowe i ekologiczne

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • bardziej szkodliwe od wędzonych wędlin są sałata czy jabłka napisał(a):

   sałata czy jabłka produkowane w chemiczny sposób zawierają kilkakrotnie więcej tych substancji szkodliwych i wszystko jest ok?

   Czy rząd nawet tradycyjne Polskie wędliny chce zniszczyć aby zagraniczne sieci zarabiały jeszcze więcej

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Panie Poręba a co pan zrobił dla Polskich rolników napisał(a):

   rolnicy są dyskryminowani niskimi dopłatami w porównaniu do np Niemieckich rolników

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Maro napisał(a):

  Rząd tuska nie potrafi nic załatwić. Wszystko trzeba po nich naprawiać, mam nadzieje, że już niedługo to się skończy!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Tuskowi się nie chdze walczyć o polskie rolnictwo napisał(a):

  natomiast PSL zajęte jest rozdzielaniem fruktów na stołkach ?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. oj napisał(a):

  Oj ale ten stół zastawiony sam bym na taka konferencje poszedł!!!!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. widać napisał(a):

  Widać po tych Panach że zdrowe mięso jedzą!!!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. to już minęło napisał(a):

  za moich czasów nawet mirabelki wędzili i nikt na raka nie umarł!!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. test0r0r0 download napisał(a):

  Good day! I just want to offer you a big thumbs up for the great info you have got right here on this post. I am returning to your site for more soon.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: