Pracownicy sądów chcą zarabiać więcej. W czwartek rusyzły protesty

RZESZÓW. 18 czerwca, to dzień w którym rozpoczną się protesty kolejnej grupy zawodowej. W sądach może brakować personelu. 

Decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej w całym kraju, które mają na celu poprawę sytuacji finansowej i kadrowej pracowników sądu, podjął między innymi Związek Zawodowych Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości.

Wszystko za sprawą – ich zdaniem – zbyt niskich pensji, które od lat nie są nawet waloryzowane. Do protestu włączyli się m.in. pracownicy administracyjni, kuratorzy, asystenci.

W związku z bardzo trudną sytuacją pracowników wymiaru sprawiedliwości istnieje potrzeba wspólnego działania w jednym szeregu wszystkich pracowników naszego resortu, bez względu na przynależność, czy też nie do organizacji związkowych. Prowadzone od wielu lat rozmowy z obecnie rządzącymi politykami oraz kierownictwem naszego resortu i przedstawiane przez nas dane oraz przytaczane argumenty, pomimo wielu zapewnień o wsparciu z ich strony, nie przynoszą wymiernych efektów – wyjaśniają organizatorzy.

W przekonaniu pracowników wymiaru sprawiedliwości, od 8 lat są najbardziej dyskryminowaną grupą zawodową.

Uważają, że to nie brak środku, a woli ze strony rządu jest powodem ich złej sytuacji.

Rząd po przeprowadzeniu spektakularnych protestów innych grup zawodowych, potrafi przeznaczyć ogromne środki na uspokojenie niepokojów społecznych, nie bacząc na trudną sytuację osób pozbawionych możliwości wyrażania swego niezadowolenia w takich formach – dodają.

Strajku jednak nie będzie. Prawo do strajku nie przysługuje bowiem pracownikom zatrudnionym w organach władzy państwowej, administracji rządowej i samorządowej, sądach oraz prokuraturze.

Ale są inne możliwości.

Swój sprzeciw w stosunku do niskich pensji pracownicy mogą wyrazić poprzez niestawienie się w pracy, np. korzystając z możliwości oddania krwi i wykorzystania przysługującego im z tego tytułu dnia wolnego.

Organizatorzy zachęcają także do przyjścia do pracy w czarnych ubraniach z umieszczoną na nich plakietką, informującą o podjęciu protestu, umieszczenie w budynkach sądów informacji o Proteście Pracowników Sądownictwa oraz umieszczanie informacji o proteście na stronie internetowej sądów.

Wśród planów jest też jedno, które z pewnością uderzy w osoby, które przyjdą do sądu załatwić swoje sprawy. Pracownicy mają być „nadwyraz skrupulatni”, co może oznaczać długie kolejki.

Ile potrwa akcja? – Nasze wspólne działania będą podejmowane na różnych płaszczyznach do chwili osiągnięcia kluczowych postulatów prezentowanych przez pracowników – czytamy w oświadczeniu.

fot. nagłówek: flickr.com/Jack

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

Jeden komentarz do “Pracownicy sądów chcą zarabiać więcej. W czwartek rusyzły protesty”

  1. na początek niech się wezmą za robotę a nie uniewinniają bandytów napisał(a):

    i powiązanych krętaczy a ciągają zwykłych ludzi po sądach i skazują chorych psychicznie za kradzież batonika

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: