REKLAMA

Poznaj normy i trendy jakościowe zastosowania technologii spawalniczych

W dzisiejszych czasach procesy spawania są powszechnie wykorzystywane podczas wytwarzania wielu rodzajów wyrobów. Mają one nierzadko decydujące oddziaływanie na jakość tych wyrobów, tak więc niezmiernie istotne jest to, żeby były właściwie wykonywane oraz nadzorowane. Z tego też względu, aby zapewnić odpowiednią realizację procesów spawania, opracowano normy jakościowe dla spawalnictwa.

Wymagania jakościowe w sferze spawalnictwa

Specyfikacja wymagań odnoszących się do jakości procesów spawania jest istotna, gdyż nie można jej łatwo weryfikować. Technologie spawalnicze mają ważny wpływ na jakość szerokiego grona wyrobów – od urządzeń domowych, przez środki transportu, aż do złożonych konstrukcji metalowych. Takie wyroby powinny charakteryzować się niezwykle precyzyjnym wykonaniem, dlatego tak ważne jest ustanowienie nadzoru nad poziomem ich jakości począwszy od fazy projektowania. Jest to także istotne przez wzgląd na fakt, iż niemożliwe jest sprawdzenie jakości wyrobu bez jego niszczenia, natomiast zaawansowane badania nieniszczące nie poprawią już wartości osiągniętych wyników.

Za przykład standardu dotyczącego spawania materiałów może posłużyć norma ISO 3834, którą wykorzystuje się w różnorodnych sytuacjach powiązanych z procesem spawalniczym. Sposób opracowania opisywanego standardu umożliwia zastosowanie jego założeń oraz wymagań niezależnie od typu wytwarzanej konstrukcji, nie tylko w warsztatach produkcyjnych, ale również w czasie montażu. Dodatkowo, norma ta umożliwia wytwórcy wykazanie zdolności do wyprodukowania konstrukcji, która spełnia określone wymagania oraz stanowi fundament oceny jego profesjonalizmu spawalniczego. Nadaje się zatem do wykorzystania zarówno przez jednostki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, a także podmioty certyfikujące.

Nowoczesne trendy w technologii spawalniczej

Sektor spawalniczy nieustannie poszukuje nowoczesnych sposobów ulepszenia produkcji, natomiast projektanci sprzętu spawalniczego wkładają niemały wysiłek w opracowanie swoich urządzeń. Przekształcenia odnoszące się do rozwoju źródeł prądu oraz zmiany związane z zastosowaniem sterowania numerycznego, wyznaczają nową perspektywę dla metod spawania. Aktualnie, sterowanie spawarkami opiera się głównie na innowacyjnym oprogramowaniu. System cyfrowy umożliwia błyskawiczną regulację układu sterowania źródła spawalniczego, a także jest jednym z powodów wdrożenia na rynek nowatorskich i zmodyfikowanych metod spawania.

Profesjonalne podejście do spawania

Procesy spawalnicze powinny być realizowane z niezwykłą precyzją, dlatego tak istotne jest zapewnienie kontroli nad ich jakością, zaczynając już od fazy projektowania. Jest to ważne w szczególności przez wzgląd na specyfikę skomplikowanego oraz złożonego procesu spawania. Spawanie warto zlecić zaufanej firmie, przykładowo przedsiębiorstwu Fabryka 4×4. W odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku w zakresie spawania, świadczy ono profesjonalne usługi, które wykonuje z pomocą najlepszych dostępnych technologii oraz urządzeń wytwórczych. Ponadto, Fabryka 4×4 realizuje zlecenia dotyczące obróbki laserowej, wiercenia oraz gwintowania.

Procesy powiązane ze spawaniem w fundamentalny sposób oddziałują na finalną jakość szerokiego grona wyrobów. Poszukując wykonawcy z zakresu obróbki metali warto postawić na przedsiębiorstwo posiadające właściwy, nowoczesny sprzęt oraz długoletnie doświadczenie.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

08-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook