REKLAMA

Powstał film animowany o Rzeszowie! Wkrótce bezpłatna premiera! (WIDEO)

|

Powstał film animowany o Rzeszowie! Wkrótce bezpłatna premiera! (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek 7 czerwca odbędzie się premiera filmu „Sklep Schaittra”. Jest to animowana opowieść o znanym rzeszowskim kupcu z XIX wieku. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny (darmowe bilety wstępu).

SKLEP-SCHAITTRA-(2)

Foto: materiał nadesłany / kadr z filmu „Sklep Schaittra”

7 czerwca o godzinie 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury przy ulicy Okrzei 7 w Rzeszowie odbędzie się premiera filmów „Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła”. Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Wejściówki dla wszystkich zainteresowanych będą czekały na portierni Wojewódzkiego Domu Kultury od 3 czerwca.

„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” dwa filmy dzięki, którym nazwiska znane z tablic pamiątkowych, nazw placów i ulic mogą zmaterializować się w naszej wyobraźni, stać się bliższe i bardziej realne. Choć wiedza o nich dostępna jest w literaturze i archiwach to medium filmowe pozwala biografiom bohaterów ożyć na nowo, stwarza świat wizualny, w którym mogą zamieszkać, znajduje także dla nich współczesny kontekst – mówią organizatorzy.

SKLEP-SCHAITTRA-(5)

Foto: materiał nadesłany / kadr z filmu „Sklep Schaittra”

Oglądając „Sklep Schaittra” przeniesiemy się na jeden dzień do galicyjskiego Rzeszowa XIX wieku, do wnętrz sklepów, magazynów, palarni kawy, pokoików czeladników i ogrodu zwanego Schaittrówką. Poznamy sprawy, jakie mogły zajmować ówczesnych mieszkańców miasta. Film ma formę prostej animacji, która z precyzją oddaje atmosferę tamtego czasu.

Produkcja przedstawia wyjątkową postać Ignacego Schaittra (1805-1885), przedstawiciela kupieckiej „dynastii” Schaittrów, który początkowo z ojcem Tomaszem (od 1827 roku), a pod koniec życia z synem Ludwikiem i bratem Ferdynandem prowadził prężną działalność kupiecką w Rzeszowie. Ignacy zapisał się w historii miasta nie tylko dzięki handlowi, był zapalonym przyrodnikiem, działaczem społecznym, filantropem i lobbystą w sprawach miasta. Jego zasługi były docenione już za jego życia nadaniem w 1875 roku tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Reżyserem „Sklepu Schaittra” jest Bartosz Babelski. Rysunki i animacje stworzył Jacek Gut. Film trwa 13 minut.

Hugo-z-Jasła-(14)

Foto: materiał nadesłany / kadr z filmu „Hugo z Jasła”

W filmie „Hugo z Jasła” poznajemy Hugona Steinhausa – światowej sławy matematyka, profesora, współtwórcę lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciela i redaktora czasopisma „Studia Mathematica”. Słuchamy członków jego rodziny oraz pasjonatów, także młodych ludzi, dla których jest on ważną postacią. Odwiedzamy miejsca z nim związane, poznajemy anegdoty.

Śladami biografii i spuścizny uczonego prowadzą nas członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Ziemi Jasielskiej, przedstawiciele, absolwenci i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, laureaci konkursu matematycznego jego imienia.

Film „Hugo z Jasła” wyreżyserowała Paulina Ibek. Trwa on 35 minut.

Zwiastun filmu „Hugo z Jasła”:

Produkcje powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu mającego na celu utrwalenie wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Program służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. Dotychczas miały miejsce trzy jego edycje, a łączna pula ich wsparcia wyniosła 240 tysięcy złotych. W 2018 roku ze środków Podkarpackiej Kroniki Filmowej wsparcie finansowe otrzymało sześć produkcji.

Źródło: materiał nadesłany

31-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline