REKLAMA

Powódź na Podkarpaciu: Część dróg nadal jest nieprzejezdna (ZDJĘCIA)

REGION. W wielu miejscowościach warunki hydrologiczne się poprawiają, ale wciąż są miejsca, gdzie nadal występują utrudnienia w ruchu. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się na terenie powiatu mieleckiego.

303-186343

Foto: Podkarpacka Policja

Miejscowe utrudnienia związane z podtopieniami na Podkarpaciu występują w kilku miejscach:

  • droga wojewódzka nr 982 relacji Gawłuszowice – Ostrówek,
  • drogi powiatowe w miejscowościach: Wadowice, Czermin, Wampierzów,
  • drogi gminne w miejscowościach Książnice – Wólka Książnicka, Wadowice Górne.

Na terenie powiatu kolbuszowskiego nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 875 w Raniżowie na ulicy Grunwaldzkiej (nieprzejezdny most). Wyłączone z ruchu zostały mosty na drogach gminnych w miejscowości Wola Rusinowska i Poręby Dymarskie.

Policyjne radiowozy patrolują tereny dotknięte powodzią. Tam, gdzie przejazd samochodów, jest niemożliwy policjanci organizują objazdy. Od piątku w akcji uczestniczył policyjny śmigłowiec Black Hawk, który z góry monitorował sytuację na zagrożonym obszarze.

Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie sytuacji hydrologicznej:

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na terenie woj. podkarpackiego 26.05.2019 godz. 12.00

W ciągu ubiegłej doby nie odnotowano opadów deszczu na terenie województwa. Sytuacja hydrologiczna z wyjątkiem Wisły stabilizuje się. W dniu dzisiejszym na Wiśle przechodzi fala kulminacyjna.

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Wisłoka, Wisłok, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz niekorzystną prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii, Wojewoda Podkarpacki ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu): jasielskiego, dębickiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego, kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego, krośnieńskiego, strzyżowskiego, rzeszowskiego (w tym Rzeszów), stalowowolskiego.

Ponadto w poniższych jednostkach samorządu terytorialnego wprowadzono:

  • Alarm przeciwpowodziowy:

– powiat dębicki gminy: Dębica, miasto Dębica
– powiat mielecki (gmina Wadowice Górne)
– powiat stalowowolski (gmina Bojanów)
– powiat tarnobrzeski ( gmina Grębów )

  • Pogotowie przeciwpowodziowe:

– powiat przeworski (gmina Przeworsk)
– powiat niżański
– powiat jarosławski (gmina Laszki)
– powiat rzeszowski (m. Rzeszów)

Aktualna sytuacja hydrologiczna:

W zlewni Wisłoki poziom wody stabilizuje się, poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie od Mielca do ujścia do Wisły, przekroczone stany ostrzegawcze. W zlewni Wisłoka w chwili obecnej sytuacja jest stabilna, wody w stanach wysokich, jedynie na wodowskazie Tryńcza przekroczony stan ostrzegawczy z tendencja malejącą.

Na dopływach Sanu obserwowane są wahania bądź wzrosty poziomu wody – w górnej części zlewni w strefie stanów średnich i wysokich; w środkowej i dolnej części w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych. Na Sanie od ujścia Wisłoka notowany jest wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, a powyżej ujścia Wisłoka na ogół obserwowany jest spadek poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są na dzień 26 maja. W tym dniu na podkarpackim odcinku Wisły, stan wody powinien ułożyć się około 110 cm powyżej stanu alarmowego.

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych:

Besko na Wisłoku – piętrzenie w zakresie 1/4 pojemności rezerwy powodziowej zbiornika (rezerwa 5,6 mln m3)
Klimkówka na Ropie – piętrzenie normalne (rezerwa 10,0 mln m3)
Solina na Sanie – piętrzenie normalne (rezerwa 41,6 mln m3)

Źródło: UW Rzeszów, Podkarpacka Policja


26-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)