REKLAMA

POLSKA. Przedłużenie obostrzeń. Obowiązek zakrywania ust i nosa, przesunięcie matur!

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek (9 kwietnia br.) o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od 16 kwietnia będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Przesunięte zostaną też egzaminy maturalne i egzaminy ośmioklasisty.

EVKJdnSUYAIKLRy

Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tysięcy zachorowań, a może 40 tysięcy i więcej. Przyrosty zachorowań na pewno będą mocno zauważalne i dotkliwe, ale nasza strategia, zwłaszcza dla osób w grupie ryzyka, się sprawdza. Dziękuję gorąco wszystkim pracownikom służby zdrowia i wszystkim innym służbom – powiedział podczas czwartkowej konferencji w Kancelarii Premiera premier Mateusz Morawiecki.

– Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze – dodał Mateusz Morawiecki.

Rząd zdecydował o przedłużeniu ograniczenia przemieszczania się o tydzień – do 19 kwietnia br. 

– Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry,

– Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy,

– Na ten moment, o jeden tydzień, do 19 kwietnia, przedłużone zostają obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach,

– Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m. in. muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą.

  • O dwa tygodnie, do 26 kwietnia rząd przedłuża zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, a także ruchu kolejowego międzynarodowego. Podtrzymane zostaje również zamknięcie granic, sanitarne kontrole na granicach i obowiązkowa kwarantanna,
  • Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie przedłużony,
  • Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania,
  • Na najbliższe 20 dni, zgodnie z prawem międzynarodowym do 3 maja zamknięte będą granice. Obowiązują te same zasady,  jak do tej pory.

– Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. Tych kilka najbliższych dni jest szczególnie ważne. Ten nadchodzący czas jest dla Polaków szczególny. Mam prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w domach – apeluje premier.

Przesunięte zostają egzaminy maturalne i ósmoklasistów. O planowanym terminie egzaminów Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformuje na trzy tygodnie przed.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że od najbliższego czwartku, tj. od 16 kwietnia br. będzie obowiązywał obowiązek zakrywania nosa i ust. Usta i nos mogą być zasłaniane maseczkami, bądź innymi dostępnymi środkami, jak chustki, czy szaliki. 

 

Do 19 kwietnia: Ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy.

– To jest czas kiedy możemy przeżyć te Święta w domu. To jest czas do przeżywania Świąt z najbliższymi, z którymi mieszkamy. Sam tak te Święta spędzę. Musimy oszczędzić ludzkie życia. Znaczące obostrzenia, które wprowadziliśmy, pozwoliły na redukcję nowych zakażeń. Bez nich mielibyśmy pewnie 20-30 tysięcy nowych przypadków zakażenia. Gdybyśmy teraz restrykcji nie przedłużyli, to za kilka tygodni mielibyśmy 40-50 tysięcy nowych chorych – dodał minister zdrowia.

Źródło: KPRM / Twitter

09-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)