REKLAMA

Pokaz filmu “Syberiada Polska” i spotkanie z Tadeuszem Domino

RZESZÓW/TYCZYN. Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie  oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tyczyńskiej zapraszają  na projekcję  filmu „Syberiada Polska”. W pokazie weźmie udział Tadeusz Domino, jeden z żyjących do tej pory zesłańców na Syberię.

“Syberiada Polska”, to jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Film został zrealizowany w majestatycznych i surowych syberyjskich warunkach. Ukazuje on dramatyczne losy Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego żony (Urszula Grabowska) i dzieci, którzy – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię. Autorem imponujących dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski („Przesłuchanie”), który w skali 1:1 zrekonstruował syberyjski obóz Kalucze. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski („Ogniem i mieczem”). Realizacja filmu zajęła 48 dni zdjęciowych, rozciągniętych na cztery pory roku, pomiędzy styczniem 2010 a lipcem 2011. Ekipa liczyła 100 filmowców, choć zdarzało się, że na planie pracowało 250 osób. Większość zdjęć nakręcono w Polsce: na zalewie w Bielinku koło Cedyni, w Sanoku, Chabówce, lasach pod Nowym Targiem, Sierpcu, Drewnicy i okolicach Celestynowa. Najważniejsze sceny plenerowe zostały wykonane na Syberii (między innymi w zabytkowym, drewnianym kwartale Krasnojarska, na zamarzniętym Biriusinskim Zaliwie na Jeniseju i w starej syberyjskiej wsi Barabanow). Była to pierwsza w dziejach polskiej produkcji filmowej praca ekipy filmu fabularnego na Syberii.

Informacje o filmie pochodzą ze strony: www.syberiadapolska.pl

Ta wyreżyserowana przez Janusza Zaorskiego epopeja filmowa, której scenariusz powstał na kanwie powieści Zbigniewa Domino przedstawia niezwykle istotny fragment polskiej historii – powiedziała Zakia Cieślicka-Majka z Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie – Syberiada Polska to kino zrobione z rozmachem, kino zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych, pokazujące w jak ekstremalnych warunkach musieli egzystować nasi przodkowie. Uważam iż warto poznać tę niełatwą i bolesną, acz bardzo istotną dla Polaków opowieść – zachęca Zakia Cieślicka-Majka.

Projekcja filmu oraz spotkanie odbędą się 25.02.2014 o godz. 17:00, w budynku zabytkowego Spichlerza dworskiego, w którym obecnie mieści się CDKiIT przy ul. Grunwaldzkiej 29 w Tyczynie. Wstęp wolny.

 

zdj685

 

20-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)