REKLAMA

PODKARPACIE. Nielegalny przewóz! Tukan w przesyłce, koralowiec w bagażu

REGION. Nielegalny przewóz spreparowanego okazu chronionego tukana udaremnili funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) podczas kontroli przesyłek zagranicznych w Dębicy. Z kolei podczas kontroli podróżnych na polsko-ukraińskiej granicy, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt czterech sztuk koralowca.

tuk

Foto: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Podczas kontroli przesyłek prowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej z Oddziału Celnego w Dębicy, uwagę zwróciła paczka nadana na Ukrainie do odbiorcy w Holandii. Zgodnie z deklaracją nadawcy, miała ona zawierać papugę wykonaną z tworzywa sztucznego, którą nadawca przesyłki wycenił na 50 hrywien (równowartość około 8 złotych).

Podczas rewizji funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli, że w przesyłce znajduje się spreparowany okaz ptaka z gatunku tukanowatych to jest tukan żółtogardły, podlegający ochronie na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, na przywóz tego rodzaju okazów niezbędne jest zezwolenie. W wyniku analizy zawartości przesyłki i załączonych dokumentów, funkcjonariusze nie stwierdzili ważnego zezwolenia, pozwalającego na legalny transport spreparowanego okazu.

2_23

Foto: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Przemyt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) udaremniony został także przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej na przejściu granicznym w Medyce. Podczas kontroli wjeżdżającego do Polski osobowego Audi, w jednym z bagaży podręcznych funkcjonariusze wykryli niezgłoszone do kontroli czterech sztuk koralowca. Do ich przemytu przyznał się obywatel Słowacji.

Wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej dbają o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia, czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

08-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)