Nie będzie limitów w leczeniu onkologicznym

PODKARPACIE. Rośnie liczba chorych na raka. W tym roku na Podkarpaciu jest to 7 tyś. chorych osób a według specjalistów liczba ta będzie wzrastać. W związku z tym minister zdrowia obiecał zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.

Według statystyk ok. 7 tyś. osób choruje co roku na raka na Podkarpaciu. Niestety, jak szacują naukowcy liczba ta będzie rosnąć i przewidują, że w 2020 r. na raka w województwie podkarpackim zachoruje aż 11 tyś. mieszkańców.

Przyczyną zwieszenia liczby chorych jest przede wszystkim to, że żyjemy coraz dłużej, przez co zmutowane komórki mają więcej czasu, aby spowodować chorobę.

W piątek minister zdrowia przedstawił pomysły, jak ulżyć chorym na raka. Zaproponował on m.in. zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym. Całkowity czas od podejrzenia nowotworu, do rozpoczęcia terapii ma nie przekroczyć 9 tygodni.

pills-1023897-m

ZDJ.: sxc.hu

Każdy pacjent będzie mógł liczyć na indywidualną ścieżkę leczenia i znajdzie się pod opieką konsylium lekarskiego. Chory otrzyma specjalną kartę będącą przepustką i skierowaniem do wszystkich gabinetów specjalistycznych i oddziałów. Specjaliści otrzymają „dodatkowe finansowanie” za wszystkich pacjentów kierowanych przez lekarza rodzinnego w ramach tzw. szybkiej terapii onkologicznej.

W 2013 roku na onkologię z kasy podkarpackiego NFZ wydano około 142 mln zł. W tym roku pula ma przekroczyć 160 mln zł.

Jeśli chodzi o kobiety, to na Podkarpaciu najczęściej chorują one na raka piersi (19%).  Kolejne miejsca zajmuje trzon macicy (10%), jelito grube (10%), rak skóry (9%), płuco (6%), jajnik (5%).  Z kolei mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc (19%),  prostaty (14%), jelita grubego (12%), skóry (7%), pęcherza moczowego (7%), żołądka (6%).

Warto jednak pamiętać o tym, jak wielkie znaczenie ma nasz sposób życia. Powinniśmy unikać palenia papierosów, czy tłustego jedzenia. Chwile spędzone przed telewizorem powinniśmy zamienić na aktywny sposób spędzania czasu.

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

Napisz komentarz: