REKLAMA

Mobilne laboratorium fizyczne w autobusie MPK? Ciekawa inicjatywa PRz

RZESZÓW / PODKARPACIE. Politechnika Rzeszowska i firma Polimedia budują mobilne laboratorium naukowe dla dzieci, w którym będą prezentowane zjawiska z zakresu fizyki. Laboratorium będzie zlokalizowane w byłym autobusie miejskiej komunikacji.

LDVQNIxwIeQdlSEVqWFM,dsc_3840

Foto: Arkadiusz Surowiec / Politechnika Rzeszowska

Autobus w barwach uczelni i 10. Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy jeździ po ulicach Rzeszowa. Będzie go też można zobaczyć w czasie 10. Dnia Odkrywców, który w sobotę 8 czerwca odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej.

Projekt powstania mobilnego laboratorium w byłym autobusie miejskiej komunikacji w Rzeszowie jest realizowany wspólnie z Kołem Naukowym PRz Racing Team według koncepcji Pawła Pasterza z firmy Polimedia, która wspólnie z Politechniką Rzeszowską organizuje 10. Dzień Odkrywców.

Nasza idea jest taka, żeby w ex-autobusie miejskim zainstalować, klasyczne urządzenia mechaniczne typu: wahadła, równie, dźwignie, wózki i inne, wykorzystywane do eksperymentów fizycznych, prowadzonych zazwyczaj podczas zajęć i wykładów z fizyki. Przy pomocy naszego wahadłowca już wkrótce zabierzemy młodzież szkolną oraz wszystkich chętnych do doświadczania fizyki w ruchu, w eksperymentalne podróże jakiej do tej pory nie jeszcze zaproponowano – mówi Paweł Pasterz.

LDVQNIxwIeQdlSEVqWFM,dsc_3819

Foto: Arkadiusz Surowiec / Politechnika Rzeszowska

Laboratorium jest w trakcie budowy. Sam autobus w barwach Politechniki Rzeszowskiej i 10. Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy będzie zaprezentowany w trakcie tej imprezy 8 czerwca. Docelowo w autobusie powstanie mobilne laboratorium, w którym będzie można przedstawiać zjawiska fizyczne, które występują w ruchu. Autobus będzie także wykorzystywany do promocji różnych wydarzeń na Politechnice Rzeszowskiej.

Będzie to laboratorium, w którym będzie można prezentować zjawiska, których nie można pokazać w laboratorium stacjonarnym. Chcemy także wykorzystać to laboratorium do promocji Politechniki Dziecięcej, różnych inicjatyw, które w murach Politechniki Rzeszowskiej są realizowane dla dzieci i młodzieży – mówi dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej.

W mobilnym laboratorium będą się odbywały warsztatu dla dzieci i młodzieży. Autobus będzie też jeździł głównymi ulicami Rzeszowa i informował mieszkańców o wydarzeniach na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu ZTM w Rzeszowie i MPK Rzeszów.

Źródło: w.prz.edu.pl

07-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline