REKLAMA

Młodzi nie chcą do służby zdrowia, najstarsza pielęgniarka ma 80 lat. Mamy “dziurę pokoleniową”! [WIDEO,PETYCJA]

Młodzi nie chcą do służby zdrowia, najstarsza pielęgniarka ma 80 lat. Mamy “dziurę pokoleniową”! [WIDEO,PETYCJA]

RZESZÓW / PODKARPACIE. Sytuacja wygląda dramatycznie: liczba pielęgniarek i położnych z roku na rok spada. Powodem są niskie zarobki.

W poniedziałek w Rzeszowie odbyło się spotkanie w sprawie ogólnopolskiej kampanii społecznej “Ostatni dyżur”, którą zainicjowała Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. To “alarm” ostrzegający Polaków o ogromnym zagrożeniu społecznym: drastycznie malejącej liczbie pielęgniarek i położnych w kraju.

W ciągu 25 lat pracy pielęgniarka nie śpi pięć lat. W ciągu jednego dnia robi 30 km po szpitalu, a w ciągu miesiąca pracuje – czego nie powinna – 280 h! – alarmuje Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – Nie mamy obowiązku pracy za 1900 zł! Jeśli nic się nie zmieni, zwolnimy się. Kampania to bój o pacjenta, o matkę, o dziecko. Coś musi się w końcu zmienić. Potrzebujemy gwarancji wyższych zarobków!

Konferencja poświęcona prezentacji spotu  ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur” ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur”

Konferencja poświęcona prezentacji spotu ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur” ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur”

 

Według danych z 1 czerwca 2015 roku w Okręgowym Rejestrze Pielęgniarek w Rzeszowie zarejestrowanych jest w sumie 9357 pielęgniarek. W okręgowym Rejestrze Położnych w Rzeszowie – 1555 położnych. Czynnych zawodowo jest odpowiednio: 7333 i 1032.

Najbardziej w oczy rzuca się wiek pielęgniarek i położnych. Młodsze pokolenia stronią od tego zawodu.

Mniej młodych osób wchodzi do systemu niż starszych odchodzi na emeryturę. Występuje tzw. dziura pokoleniowa – ostrzega Izabela Kowalska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie. – Poniżej 30 roku życia mamy tylko 746 pielęgniarek i 195 położnych! Najwięcej jest w przedziale wiekowym 40-49 r.ż., gdzie jest ich kolejno 3095 i 422 – wylicza. Jest nawet jedna 80-letnia pielęgniarka.

W tym roku (do 1 czerwca) zaledwie 62 osoby uzyskały prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki i tylko 15 w przypadku zawodu położnej. Dla porównania w 2012 liczby te wynosiły kolejno: 144 i 28. W 2014 były jeszcze wyższe – aż 200 osób zostało pielęgniarkami, a 36 położnymi.

Coraz mniej młodych osób kieruje swoje kroki w stronę służby zdrowia, ale coraz więcej przechodzi na emeryturę. Według szacunków do 2020 roku na emeryturę przejdzie w sumie 2023 pielęgniarki i położne.

To niepokojący sygnał. Już teraz w Szwajcarii na tysiąc pacjentów przypada 16 pielęgniarek, w Polsce zaledwie 5,4.

Stąd kampania społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem, który dotknie każdego z nas: problem braku tak ważnych w szpitalach osób, jakimi są pielęgniarki i położne.

W kwietniu protestowały pod Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie domagając się wyższych zarobków. Obietnice o podwyżkach usłyszały, ale to za mało. – Specustawa o podwyżkach nic nam nie da. Dostaniemy po 200-300 zł podwyżek, a kontrakty kończą się w czerwcu, więc zaraz znowu będzie to samo – mówią. – Nie zgadzamy się na żadne 2200 zł miesięcznie. Chcemy gwarancji, że do końca życia będziemy godnie zarabiać!

Pielęgniarki i położne na znak poparcia dla kampanii od 27 maja do końca listopada będą nosiły plakietki z logiem “Ostatni dyżur”. Apelują o składanie podpisów pod petycją, która przybrała formę recepty i jest dostępna TUTAJ. Jej celem jest zmuszenie rządu do podjęcia natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne.

Swoje podpisy złożyli już m.in. Stanisław Kruczek (Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego) oraz posłowie: Tomasz Kamiński i Dariusz Dziadzio.

 

Poseł Tomasz Kamiński podpisujący "receptę" - petycję.

Poseł Tomasz Kamiński podpisujący  petycję – “receptę”.

fot. nagłówek: archiwum, wideo: ostatnidyzur.pl

22-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)