REKLAMA

Milionowy pasażer na trasie pociągu Przemyśl-Kijów

REGION. W sobotę 29 czerwca na pokładzie pociągu IC 715 PKP Intercity podróżującego pomiędzy Przemyślem a Kijowem swoją podróż odbył milionowy pasażer. Od momentu uruchomienia połączenia przez Lwów zainteresowanie tą destynacją nieustannie rośnie.

3_15

Foto: materiały nadesłane

Pan Marian, kupujący na stacji Przemyśl Główny bilet do Lwowa, został milionowym pasażerem pociągów na trasie Przemyśl-Kijów. Na wycieczkę do Lwowa zabrał żonę i dwie córeczki.

Milionowy pasażer otrzymał od PKP specjalny, okolicznościowy bilet, który pozwala na darmowe przejazdy pociągami Intercity przez trzy miesiące.

Milionowy pasażer przewieziony w ramach jednej relacji to dla nas powód do dumy. To potwierdza, że zapewniając komunikację kolejową między Przemyślem a Kijowem dokładnie trafiliśmy w potrzeby pasażerów – mówi prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Regularne kursy międzynarodowego pociągu na trasie Przemyśl-Kijów-Przemyśl przez Lwów ruszyły pod koniec 2016 roku. Już od początku połączenie realizowane we współpracy PKP Intercity i Kolei Ukraińskich cieszyło się dużym zainteresowaniem podróżnych, w związku z czym już w sierpniu 2017 roku zdecydowano o uruchomieniu kolejnej pary pociągów tej relacji, zatrzymujących się dodatkowo w Winnicy, Tarnopolu i mieście Chmielnicki.

Na konferencji Europa Karpat razem z ministrem Adamczykiem staraliśmy się przywrócić lepsze połączenia ze Wschodem. Myśleliśmy o wielkim transeuropejskim ekspresie na wzór tego, który jeździł od Stambułu przez Kijów, Niemcy aż do stolicy Francji. Ziściło się. Na razie na linii Przemyśl-Lwów-Kijów – mówi Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W 2018 roku PKP Intercity przewiozło pomiędzy Polską i Ukrainą ponad 600 tys. pasażerów, co oznacza stały wzrost o ponad 250% rok do roku. W sobotę 29 czerwca w podróż realizowaną przez nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne Hyundai Rotem, za których zestawienie i obsługę odpowiada strona ukraińska, ruszył milionowy pasażer. Na pasażera, który zakupił milionowy bilet czekała niespodzianka przygotowana przez PKP Intercity, a na osoby podróżujące tego dnia koleją z Przemyśla słodki poczęstunek.

Realizacja połączenia na tej trasie jest rezultatem ustaleń z posiedzenia Komisji Infrastruktury w Krasiczynie w 2016 r., w którym udział wzięli przedstawiciele strony ukraińskiej.

Decyzja o uruchomienia relacji Przemyśl-Kijów miała m.in. podłoże społeczne i gospodarcze. To ważne połączenie dla Polaków mieszkających we Lwowie i innych częściach Ukrainy, jak i tysięcy Ukraińców pracujących w Polsce. Widzimy duży potencjał w dalszym rozwoju połączeń w kierunku wschodnim – mówi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Połączenie z Kijowem to tylko początek oferty PKP Intercity skierowanej do osób podróżujących między Polską a Ukrainą. Obecnie pasażerowie mogą dotrzeć pociągami InterCity do wspomnianego Lwowa, a także takich miast jak Odessa czy Dnipro. Osoby podróżujące z i na Ukrainę najczęściej odprawiani są na przejściu granicznym w Medyce-Mościskach.

Tylko w 2018 roku odprawiono tam ponad 470 tysięcy pasażerów PKP Intercity. Największą popularnością wśród pasażerów z Polski cieszą się podróże do Kijowa oraz do Lwowa, a wyjazdy na Ukrainę najczęściej rozpoczynają się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Przemyślu oraz Chełmie.

Źródło: materiał nadesłany

30-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline