Miasto chce aby Ikea powstała w Rzeszowie. Jakie są na to szanse?

RZESZÓW. Władze miasta zabiegają o to aby w Rzeszowie powstał znany i lubiany przez wielu jeden z największych sklepów zajmujących się produkcją mebli i sprzedażą artykułów dekoracyjnych. Początkowo Ikea miała postawić swój market w Gminie Świlcza. Teraz jest jednak szansa, że sieć postawi na Rzeszów.ikea1

W Urzędzie Miasta w Rzeszowie odbyło się spotkanie władz miasta i przedstawicieli firmy Ikea. Jak udało się nam dowiedzieć, to Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa zabiegała o rozmowy. Miasto jak na razie nie chce zdradzać żadnych szczegółów odbytego spotkania.

– To było pierwsze spotkanie i wstępne rozmowy. Na razie żadnego konkrety nie padły. Decyzje o rozpoczęciu takich inwestycji zawsze poprzedzone są wieloma rozmowami. Czasami na efekt trzeba poczekać lata– mówi Katarzyna Pawlak, z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że władze miasta zaproponowały przedstawicielom Ikei dwie lokalizację na których mógłby powstać salon. Jedną z nich najprawdopodobniej  jest teren bazy MPK przy ul. Trembeckiego.

– Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Mogę tylko powiedzieć, że bardzo zależy nam na tym aby Ikea powstała właśnie u nas. Nowy, duży inwestor to kolejna szansa na rozwój miasta. Są to również nowe podatki i oczywiście nowe miejsca pracy dla ludzi– mówi Pawlak.

O powstaniu sklepu Ikea w okolicach Rzeszowa mówi się już od kilku lat. Początkowo pod uwagę brany był tylko teren w jednej z podrzeszowskich gmin. Od kilku lat Ikea jest bowiem właścicielem 60 hektarów na terenie Gminy Świlcza. Działki są położone wzdłuż drogi krajowej nr 4.

W 2009 roku podczas jednej z konferencji prasowych, przedstawiciele szwedzkiego koncernu mówili o budowę hali o powierzchni 33 tys. m kw. i parkingu na prawie 1,5 tys miejsc postojowych. Budowa Ikei miała kosztować około 200 mln zł. W fabryce pracę miało znaleźć 2,5 tys osób.

A gdzie Waszym zdaniem gdzie powinna powstać Ikea? Rzeszów czy Gmina Świlcza? Zachęcamy do komentowania.

ZDJ.: wikipedia.pl

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

komentarzy 11 do “Miasto chce aby Ikea powstała w Rzeszowie. Jakie są na to szanse?”

 1. łatwiej będzie transwerować kasę z Polski za granicę napisał(a):

  wiec w Rzeszowie może być tylko gorzej – czy takie sieci płaca podatki tak jak polskie firmy ?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Krzyś napisał(a):

   Tak, niemieckie markety również płacą u nas podatki.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. ja napisał(a):

  ktoś to czyta przed puszczeniem w obieg?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. lubię Rzeszów napisał(a):

  uważam, że najlepsze miejsce na IKEA w Rzeszowie jest w Krasnym. Auchan blisko (można za jednym zamachem załatwić zakupy żywieniowe i domowe), dojazd z centrum miasta – ok.10-15 min… uważam, że jest to najlepsze miejsce.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Ann napisał(a):

  Do redaktora: Prezydent Miasta zabiegał o rozmowy, a nie zabiegała. Tadeusz Ferenc (jak się nie mylę) jest facetem. I jeszcze: żadne konkrety nie padły, a nie „żadnego konkrety”. Przedstawiciele… mówili o budowie, a nie o budowę. Nie za dużo tych błędów ?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. Rzeszowiak napisał(a):

  IKEA? Przyznam, fajny sklep. Ale pozwólcie że zadam pytani. Jaki procent produktów sprzedawanych przez ten koncern jest produkowanych przez POLSKIE przedsiębiorstwa? Trzeba dbać o rodzime przedsiębiorstwa.
  To tyle. Kocham Cię POLSKO!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • b napisał(a):

   zdziwisz sie ale ok 60% produktów jest z Polski

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • kev napisał(a):

   Wbrew pozorom bardzo dużo
   „IKEA Industry Poland
   to część produkcyjna Grupy IKEA. Nasze zakłady zlokalizowane są w 11 krajach na świecie, a najwięcej z nich znajduje się w Polsce, gdzie od 1 lipca 2014 działamy jako IKEA Industry Poland (poprzednio Swedwood i Swedspan). Współpraca IKEA z Polską zaczęła się właśnie od produkcji. Już w 1961 roku, krzesło Ogla – wytworzone w polskiej fabryce – trafiło do katalogu IKEA. Dziś w zakładach produkcyjnych IKEA Industry Poland zatrudnionych jest blisko 10 tysięcy osób. Jesteśmy zorganizowani w 4 Dywizjach: Solid Wood (zakłady w Goleniowie, Resku, Stepnicy, Chociwlu, Wielbarku, Skoczowie i Stalowej Woli), Flatline (zakłady w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście), Boards (zakład w Koszkach, gmina Orla) i Purchase. W Polsce znajdują się również 3 Centra Rozwoju Produktu, w których testowane są nowe rozwiązania zmierzające do ciągłego podnoszenia jakości, funkcjonalności, a także poprawy wykorzystania materiałów czy dbałości o środowisko w naszych produktach.
   W zakładach IKEA Industry w Polsce powstaje tarcica, płyta klejona i meble z płyty klejonej, płyta komórkowa i meble z płyty komórkowej, meble okleinowane, komponenty meblowe. W naszym kraju powstaje wiele kultowych mebli IKEA, które trafiają do sklepów na całym świecie – np. produkowany od 1992 roku stolik LACK.
   W Polsce najważniejszym surowcem, z którego korzystamy w produkcji, jest drewno sosnowe. Kupujemy je w obowiązującym systemie sprzedaży z Lasów Państwowych. Jest to surowiec pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, w 100% kontrolowany lub certyfikowany.
   Najnowszą inwestycją IKEA Industry w Polsce jest uruchomiony we wrześniu 2014 roku tartak w Stalowej Woli – największy w całej IKEA Industry. Produkcja tarcicy jest tu w wysokim stopniu zautomatyzowana, jak również przyjazna dla środowiska i bezpieczna dla pracowników.
   Wcześniejszą znaczącą inwestycją był zakład IKEA Industry Orla (wówczas Swedspan), uznany przez PAiZ za największą inwestycję zagraniczną 2010 roku w Polsce”

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. bb napisał(a):

  Jestem za Swilcza!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. […] Kto nie ma jej w pobliżu, a o niej wie, bardzo się jej domaga – jak na przykład mieszkańcy Rzeszowa i Szczecina. Istnieją firmy, które zarabiają na dostarczaniu artykułów z Ikei do osób, dla […]

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. Ewelina napisał(a):

  Na razie nie ma Ikei w Rzeszowie, ale jest firma, która realizuje za was zakupy w Ikea i dowozi pod wskazany adres. IKEATRANS.PL

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: