MARTA NIEWCZAS: Jest wiele pracy do wykonania na Podkarpaciu

RZESZÓW. Sześciokrotna mistrzyni świata w karate, Marta Niewczas jest „jedynką” koalicji Europa Plus Twój Ruch do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu. – Pracę polityka traktuję jako służbę publiczną nie mam więc żadnych oporów aby „złożyć raport” tym którzy są moimi „zleceniodawcami”, czyli mieszkańcom Podkarpacia . W specjalnym wywiadzie dla Rzeszów24.pl Marta Niewczas, odkrywa swoje polityczne ambicje.

IMG_1971

Marta Niewczas

Rzeszów24.pl – Dlaczego zdecydowała się Pani na kandydowanie do PE? Czy to nie za duży skok jak na sam początek – z Podkarpacia do Brukseli?

Marta Niewczas – Podjęłam decyzję startowania do PE mając już 12 letnie doświadczenie w pracy samorządowej. W moim bagażu doświadczeń jest start zarówno do PE pięć lat temu, jak i do parlamentu krajowego. Proszę mi wierzyć, że bycie w samorządzie miasta Rzeszowa już od dwunastu lat uczy patrzenia politycznego w mikro- i w makro- skali. Często jest tak, że ci, którzy nabierali doświadczenia w samorządzie regionalnym wiedzą zdecydowanie więcej o problemach i potrzebach ludzi, niż ci, którzy od razu „wskoczyli na głębokie wody” parlamentarne. Moim zdaniem polityka regionalna jest równie ważna jak makro-polityka.

Rzeszów24.pl – Jakie sprawy będą dla Pani priorytetem?

Marta Niewczas – Na Podkarpaciu jest bardzo dużo do zrobienia. Musimy przede wszystkim nauczyć się korzystać z potencjału, jaki daje UE. Podkarpacie to region  najbardziej eurosceptyczny w Polsce. Najważniejsze będzie dla mnie pozyskanie inwestorów strategicznych na Podkarpaciu, którzy dadzą pracę i godną płacę. Jeżeli udałoby się jeszcze rozwinąć lokalne firmy tak, aby weszły na rynki europejskie i stworzyły kolejne miejsca pracy to uważałabym to za największy sukces. Do tego potrzebne jest jednak dobre prawo, umożliwiające przedsiębiorcom rozwój.

Rzeszów24.pl – W takim razie, jak zamierza Pani przekonać mieszkańców Podkarpacia do siebie?

Marta Niewczas – Traktuję to jako wyzwanie. Dziś nie da się już ludzi przekonać spotami telewizyjnymi czy billbordami. Dlatego tych, którzy znają moją pracę w samorządzie nie muszę już za bardzo przekonywać, sami najlepiej mogą ocenić mój wieloletni wkład w rozwój Rzeszowa. Tym, którzy jeszcze dzisiaj nie znają efektów mojej pracy w samorządzie, przekonam referując im przebieg moich 12-letnich działań. Pracę polityka traktuję jako służbę publiczną nie mam więc żadnych oporów aby „złożyć raport” tym którzy są moimi „zleceniodawcami”, czyli mieszkańcom Podkarpacia. Jest wiele pracy do wykonania na Podkarpaciu. Dzisiaj trzeba nauczyć ludzi korzystać z funduszy europejskich, pokazać jak zdobywać pieniądze na rozwój, pomagać im od „A” do „Z”, nie tylko organizować debaty czy konferencje. Jako europosłanka będę współtworzyć system szkoleń, na których ludzie mają się dowiedzieć, jak korzystać z potencjału jaki stwarza unijny kapitał na rozwój innowacyjności w Polsce, żeby również mieszkańcy Podkarpacia żyli po europejsku, tak jak w największych metropoliach Polski. Pieniądze nie spadną z nieba, trzeba umieć pisać wnioski, trzeba osób, które pomogą to zrobić, bo pieniędzy jest bardzo dużo. Tylko, czy będziemy umieli to wykorzystać?

Rzeszów24.pl – Mówi się, że aby odnieść sukces w sporcie trzeba mieć pasję, charakter i wizję tego, co chce się osiągnąć. Jak to jest w polityce? Jaką ma Pani wizję Europy dla Podkarpacia?

Marta Niewczas – Kiedy patrzę na naszych rządzących, to ze smutkiem muszę stwierdzić, że nikt z nich nie ma i nie miał wizji rozwoju Polski. Wszystko, co się robi w Polsce przez ostatnie pięć, dziesięć, piętnaście lat jest tylko realizacją celów. A wizja to coś więcej, coś, co sięga poza horyzont dzisiejszych potrzeb. Najwięksi światowi politycy mieli wizję, którą systematycznie realizowali przez lata, a ich następcy starali się kontynuować tą pracę. Moim priorytetem jest przede wszystkim, lobbować na rzecz Podkarpacia, wykorzystać potencjał, jaki daje stolica innowacji – Rzeszów. Stworzyć swoiste koło zamachowe, ściągać inwestorów, korzystając z rozwoju infrastruktury lokalnej w ostatnich latach, z naszego lotniska, potencjału, jaki daje dolina lotnicza. Pomysłów jest bardzo dużo i będziemy mieć na tyle dużą siłę przekonywania, żeby te programy realizować. Po ostatnich badaniach opinii publicznej w Europie wydaje się, że to właśnie MY będziemy w największej frakcji w europarlamencie, więc będziemy mieli wpływ na kierunki rozwoju Unii Europejskiej.

Rzeszów24.pl – Do której z frakcji PE jest Pani najbliżej?

Marta Niewczas – Oczywiście, do socjaldemokratów. Dziś na 99 % mogę potwierdzić, że będziemy współpracować z socjaldemokratami europejskimi.

Rzeszów24.pl – Dlaczego przystąpiła Pani do Ruchu Palikota, obecnie Twój Ruch – główne powody?

Marta Niewczas – Nigdy nie byłam w żadnej partii. Do Twojego Ruchu weszłam jako koalicjant Europy+. Na wiosnę zeszłego roku zadzwonił do mnie Marek Siwiec, który zaprosił mnie do drużyny Europy+. W drodze porozumień koalicyjnych przystąpiłam do Twojego Ruchu. Europę+ nadal tam reprezentuję i mam świadomość, że wywodzę się właśnie z Europy +. Pierwszy raz podpisałam deklarację partyjną. Nigdy też nie należałam do żadnej partii politycznej. Nie należałam również do Ruchu Palikota, przystąpiłam już do nowej partii koalicyjnej pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego – Twój Ruch.

Rzeszów24.pl – Ale kojarzona jest Pani silnie z SLD…

Marta Niewczas – To dlatego, że realizowałam wiele projektów pod szyldem SLD. Przez kilka lat współpracowałam z tą partią. Ale jakby nie patrzeć, zarówno Europa + i SLD to są partie lewicowe i może jeszcze nie teraz, ale w przyszłości, może już przed wyborami do samorządu, będziemy zmuszeni wszyscy się porozumieć w sprawie jednej koalicji lewicowej w innym wypadku większość może zdobyć PiS. To tylko kwestia czasu, kompromisu i odpuszczenia pewnych męskich ambicji. Proszę mi wierzyć, że jeśli wśród liderów byłaby kobieta, to byłoby znacznie łatwiej… Dlatego promujemy udział kobiet w polityce od najwyższego do najniższego szczebla.

Rzeszów24.pl – Czy w takim razie parytety mają tu jakieś znaczenie, jeśli idzie o wybory?

Marta Niewczas – Parytety to ogromny skok w polityce równościowej. Chodzi przede wszystkim o to, abyśmy wreszcie przestali posługiwać się gusłami i zabobonami konserwatyzmu elitarystycznego i dali równy dostęp wszystkim do sprawowania władzy. Dziś musimy to robić trochę w sposób „narzucony”, ustalając odgórnie równa liczbę kobiet i mężczyzn na listach. Wynika to głównie z polskiego ultrakonserwatywnego nastawienia do polityki. Kobiety w parlamencie polskim są wciąż przysłowiowym „kwiatkiem do kożucha”. Rozwój cywilizacyjny wymaga od nas zmiany nastawienia do roli kobiety i mężczyzny w świecie, jako przykład niech posłuży kwestia wychowania dzieci. Jeszcze 15-20 lat temu rola mężczyzny w rodzinie ograniczała się głównie do roli „płatnika rachunków”, dziś mężczyźni coraz chętniej aktywnie włączają się w wychowanie dzieci, łącznie z urlopem „tacierzyńskim”. Kiedyś było to nie do pomyślenia, dziś jest to normą. Świat się zmienia w zawrotnym tempie, albo „wskoczymy” do pociągu „Postęp”, albo zostaniemy na „stacji stagnacja” razem z krajami słabo rozwiniętymi. Jeżeli chcemy w każdym aspekcie doganiać kraje starej Unii, musimy je de facto wyprzedzić w rozwoju, innego wyjścia nie ma.

Rzeszów24.pl – Czuje się Pani marginalizowana w Radzie Miasta Rzeszowa?

Marta Niewczas – Nie, nie mam takich odczuć. Oczywiście występuje pewnego rodzaju koalicja radnych wszystkich formacji od PiSu poczynając, przez PO na SLD kończąc, która usiłuje i stale podejmuje działania mające zapewne na celu zmarginalizowanie moich inicjatyw w Radzie Miasta, ale to jest problem tych ludzi. Czy jeżeli mam dobry pomysł, którego realizacja pomogła, by całej społeczności mieszkańców Rzeszowa, wprowadzając usprawnienie, zmianę na lepsze, to czy ja mam problem? Czy może jednak problem mają ci małostkowi ludzie, najczęściej idący do polityki dla stołków i zaszczytów, którzy natychmiast gdy wyszłam poza ich sposób widzenia świata, wprowadzając nowe projekty, (jak chociażby dofinansowanie zapłodnienia in vitro, szczepień przeciw HPV czy znieczulenie okołoporodowe) zareagowali nieskrywaną niechęcią i agresją.

Rzeszów24.pl – Komu i dlaczego mogło zależeć w takim razie na odwołaniu Pani z funkcji wice-przewodniczącej ?

Marta Niewczas – To właśnie wszyscy ci, o których wspomniałam wcześniej. Od PiS do SLD, 90% tych ludzi nie ma żadnego wpływu na nic, są „przyciskami szefów partii wojewódzkiej”, a moją samodzielną decyzję o przynależności partyjnej odebrali jak zamach na status quo, zburzenie ich misternie wybudowanego „zamku na piasku”. Reakcja była agresywna i natychmiastowa. Poza tym na stanowisko wice- ostrzyło sobie zęby kilka osób, dla których te kilkaset złotych to cały sens, to być albo nie być w polityce. Ja przyszłam do polityki mając stabilna sytuację finansową, mogę się więc wybić się na niezależność, wielu radnych nie ma takiej możliwości i musi być w 100% posłuszna i zależna.

Rzeszów24.pl – Jak ocenia Pani dziś SLD? Jakie są główne różnice między Pani obecną partią a SLD?

Marta Niewczas – Mam wrażenie, że to partia stagnacji, która od paru lat stoi w miejscu, wciąż wspominając sukcesy z 2001 roku i unikając myślenia o przyczynach porażki w następnych latach. Nie rozwija się, nie chce iść do przodu, nie pozyskuje nowych, młodych ludzi, a także nie realizuje nowych projektów. Poza tym ma nierozwojowy program. Samą nostalgią za PRL i rokiem Gierka nie da się zbudować nowoczesnego europejskiego kraju. Dlatego miałam odwagę, aby odejść. Chciałam iść dalej, rozwijać się , a nie stać w miejscu.

Rzeszów24.pl – Nie żałuje Pani tej decyzji?

Marta Niewczas – Absolutnie nie. Zrobiłam pół kroku do tyłu, żeby zrobić pięć kroków do przodu. SLD nie miało takiego potencjału. A ja chcę otaczać się ludźmi mądrzejszymi od siebie. Czuję swoją niedoskonałość i spotykając się z osobami, za którymi stoi wiedza oraz praktyka poparta doświadczeniem – czuję, że to pomoże osiągnąć nasz wspólny sukces.

Rzeszów24.pl – Czy związanie się z Europa +  po 12 latach ustabilizowanej pozycji politycznej i pewien restart, w karierze, jaki podjęła Pani w ubiegłym roku, teraz poprzez wystawienie Pani na jedynce oznacza pewną gratyfikację Janusza Palikota za tę decyzję?

Marta Niewczas – Zastanawiałam, czy chcę startować. Propozycję dostałam, ale od razu jej nie przyjęłam. Przystąpiłam do drużyny prezydenta Kwaśniewskiego, dlatego, że chciałam, tu są ludzie, którzy motywują mnie swoimi osiągnięciami życiowymi.

Rzeszów24.pl – Czy jest Pani za jak najszybszym wejściem Polski do strefy Euro?

Marta Niewczas – Jak najbardziej, aczkolwiek powiem, że to jest wielkie wyzwanie. Z punktu widzenia gospodarczego – powinniśmy już dawno tam się znaleźć, chociażby dlatego, żeby być godnym partnerem do dyskusji dla tzw. Krajów Starej Unii. Natomiast z punktu widzenia zwykłego obywatela – to musi być jak najszybsza decyzja, ale starannie przemyślana. Należy też tak się do tego przygotować, żeby po wprowadzeniu euro ludziom nie żyło się gorzej. Jednak posługując się doświadczeniami krajów które to już zrobiły jesteśmy w stanie zabezpieczyć bezpieczeństwo finansowe Polaków przy wprowadzaniu wspólnej waluty.

Rzeszów24.pl – Jakie jest Pani stanowisko odnośnie lekcji religii? Czy powinno się usunąć ten przedmiot ze szkół? Jeśli tak, to, dlaczego?

Marta Niewczas – Pamiętam, kiedy na religię chodziłam do sali katechetycznej a tamten kościół wyglądał zupełnie inaczej. Dzisiaj religia w takiej postaci, w jakiej jest w szkołach mnie osobiście nie przekonuje, nie ma za wiele wspólnego z wiarą. Mam dwóch synów i wiem, że ten przedmiot traktowany jest przez uczniów jak obowiązek szkolny. Religia narzucana i finansowana przez państwo nie jest dobrym podejściem do kwestii wiary i moralności. Tak naprawdę ją wypacza i doprowadza do sytuacji, że pragmatyzm rodziców oraz ich dzieci kreuje nową rzeczywistość, opartą na kombinowaniu, przeliczaniu średniej, a nie właściwym podejściu do wiary. Trzeba wprowadzić rozwiązanie, które przede wszystkim będzie brało pod uwagę to, że wiara jest sprawą najbardziej intymną, kwestią tak prywatną jak żadna inna.

Rzeszów24.pl – Czy Pani jako sportowiec jest za legalizacją sprzedażny narkotyków w Polsce?

Marta Niewczas – To bardzo skomplikowany problem. Większość polityków kieruje się w tej sprawie emocjami, a należy podejść do niego profesjonalnie. Z punktu widzenia medycznego, jak wiadomo marihuana używana jest już od dawna, np. do produkcji niektórych leków na astme. Więc jak najbardziej jestem na to otwarta. Natomiast z punktu widzenia społecznego targają mną mieszane uczucia. Z jednej strony jak większość ludzi, którzy mają dzieci obawiam się tego co nieznane, ale z drugiej, biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów, gdzie wprowadzono program likwidacji szkód, okazuje się to skuteczniejsze niż prohibicja. W niektórych krajach np. wprowadzono legalne podawanie osobom uzależnionym narkotyków w specjalnych oddziałach szpitalnych. Okazało się, ze ograniczyło to sprzedaż narkotyków na ulicach nawet do 80%. Po prostu zabrakło starych klientów, a nowi prawie się nie pojawiali, zbyt wolno aby dilerzy utrzymali się na czarnym rynku. Lepiej jest takie zjawiska kontrolować, niż udawać jak małe dziecko, że zamknięcie oczu spowoduje że problem zniknie.

Rzeszów24.pl – Czy Pani zdaniem to, że młodzi Polacy tak masowo emigrują za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków do życia niż w Polsce jest dobrym rozwiązaniem?

Marta Niewczas – To bardzo smutne, ponieważ pokazuje porażkę naszego państwa. My nie odkrywamy potencjału, jaki drzemie w młodych ludziach. Rzeszów jest miastem studenckim. Widzę jak rozwinęliśmy się chociażby w ciągu ostatnich 12 lat, ale niestety potencjału młodych ludzi nie potrafimy w Polsce wykorzystać. Oczywiście realizujemy mnóstwo programów, chociażby takich jak Erasmus, Leonardo da Vinci i mnóstwo innych, ale niestety ci młodzi ludzie nie mają pracy po studiach. Musimy przede wszystkim zmienić swoje nastawienie do rozwoju rynku pracy w Polsce. Pieniądze w ramach unijnego programu innowacji trzeba skierować m.in. na modernizację i tworzenie linii produkcyjnych przetwórstwa owocowo-warzywnego. Okazuje się bowiem, ze jesteśmy np. potentatem światowym w produkcji jabłek, ale jednocześnie osiągamy najniższą cenę za ich sprzedaż. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie przetwarzamy ich w gotowe produkty tylko sprzedajemy jabłka lub zagęszczone soki, po bardzo niskich cenach, pomimo ich najwyższej światowej jakości. Trzeba to zmienić. Produkując gotowe wysoko-przetworzone produkty nie tylko otrzymujemy wyższą cenę sprzedaży, lecz tworzymy w ten sposób nowe stanowiska, dla osób które będą w tych przetwórniach pracować. To tylko jeden z przykładów zmiany myślenia o gospodarce.

Rzeszów24.pl – Jak ocenia Pani dotychczasową współpracę z prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem?

Marta Niewczas – Znakomicie! Muszę podkreślić, że należę do generacji prezydenta Ferenca, kiedy on 12 lat temu usiadł w gabinecie prezydenckim. I to właśnie przy nim zaczynałam karierę jako Radna Miasta Rzeszowa. W tym czasie wszystko, co zostało zrobione w mieście powinno nas wyleczyć z wszelkich kompleksów. Staliśmy się naprawdę bardzo fajnym, kompaktowym miastem do życia, które otworzyło się na świat. Prezydent potrafił stworzyć rewelacyjną komórkę pozyskiwania środków unijnych, aczkolwiek uważam, że i tak jest jeszcze wiele do zrobienia. Dzisiaj musimy przestać myśleć w kategoriach infrastruktury a iść w promocję tego miasta, bo ono jest świetne, ale ludzie nie wiedzą, że takie jest. Musimy pójść w produkt turystyczny. Moją propozycja jest stworzenie przy dolinie lotniczej centrum symulatorów lotów. Poza tym my nie mamy promocji naszych produktów podkarpackich. Co z tego, że mamy wspaniałe gospodynie domowe, świetne winnice, wysokiej klasy restauracje i hotele a ludzie o tym nie wiedzą?! Trzeba zyskać w oczach turystów i innych ludzi, którzy rozbudzą entuzjazm do naszego miasta i będą chcieli do nas przyjeżdżać.

 

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

komentarze 33 do “MARTA NIEWCZAS: Jest wiele pracy do wykonania na Podkarpaciu”

 1. Pani Radna Niewczas niepotrzebnie dzieli lewice w Rzeszowie napisał(a):

  Dzięki takim podziałom PiS weźmie 2 mandaty do EuroParlamentu

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • chrum chrum napisał(a):

   Trudno powiedzieć, na razie w mediach trwa ostra dyskusja, który z dwu starych kawalerów Kaczyński czy Rydzyk ma mieć większy udział w europejskim korycie ?

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Najlepsze pytania w wywiadzie to napisał(a):

  1. Czuje się Pani marginalizowana w Radzie Miasta Rzeszowa?

  2. Jakie jest Pani stanowisko odnośnie lekcji religii? Czy powinno się usunąć ten przedmiot ze szkół? Jeśli tak, to, dlaczego?

  3. Czy Pani jako sportowiec jest za legalizacją sprzedażny narkotyków w Polsce?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Nie wiem PO co te podziały na lewicy napisał(a):

  jak by nie było podziałów były by większe możliwości na mandat

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. sodomia i gomoria napisał(a):

  A tymczasem, jak donosi fronda na tzw. prawicy dzieją się rzeczy, o których się fizjologom nie śniło:
  Zgrzyt na linii Kaczyński-Rydzyk. Politycy związani ze środowiskiem Radia Maryja nie do końca są w 100 proc. lojalnymi kandydatami wobec Kaczyńskiego i wobec partii. Co za tym idzie, Prezes PiS nie chce takim kandydatom zaproponować tzw. miejsc biorących, czyli takich miejsc, które gwarantują wybór do PE. – Nasi kandydaci muszą się kierować jedną lojalnością: wobec prezesa. A z kandydatami ojca dyrektora różnie do tej pory bywało – twierdzi jeden z europosłów PiS.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. Wiadome jest kto z 1 będzie na PO napisał(a):

  i czy to prawda że kobiety miedzy sobą walczą o jedynkę 🙂 ?

  To taki sposób na „Kobietę aktywną”?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. serrr napisał(a):

  Szkoda ze nie brzmi to tak :

  „Jest wiele pracy do wykonania na Podkarpaciu”
  „Jest wiele pracy na Podkarpaciu”

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. xfb napisał(a):

  p. Marta to ewidentny przykład karierowicza; w sporcie nie dało się dalej funkcjonować to spróbujmy w polityce. No.. diety europejskie i inne „dodatki” np.emerytury,to na pewno łakomy kąsek!!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • hgw napisał(a):

   Jak już nie ma się co pisać to się pisze byle co, komputer i tak wszystko przyjmie. Tu kolego się mylisz bo Pani Marta cały czas dział w sporcie hehehe masz złe informacje. A może sam zrobisz karierę polityczną jak tak komuś zazdrościsz diet i „dodatków”. Rusz tyłek z fotela i podziałaj trochę zrób coś dla kraju jak taki jesteś mądry. Pani Marto damy radę :-).

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. b. napisał(a):

  Skoro startuje z takiej partii, nie polecam.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Nico Belic napisał(a):

  LSD a teraz ruch penisa, to wystarczy za całą reko-menda-cję tej pani.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • bjj napisał(a):

   oj człowieku o czym ty mówisz ? Jak tak piszesz to prostak z ciebie. Jak kogoś nie znasz to się nie wypowiadaj

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • bjj napisał(a):

   oj człowieku o czym ty mówisz ? Jak tak piszesz to prostak z ciebie. Jak kogoś nie znasz to się nie wypowiadaj

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Soplic napisał(a):

   do bjj -> nie muszę kogoś znać, by wiedzieć że startując z partii palikmiota jest kmiotem. Tak jak wiem że w UB służyły mendy a ORMO należały męty.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 10. hun napisał(a):

  Z czym ona bedzie walczyc w tej Brukseli.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 11. Jogo napisał(a):

  Tylko idiota głosuje na palikota ( celowo z małej litery) !!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Jojo napisał(a):

   To ciekawe na kogo ty zagłosujesz na zasiedziałych bywalców skorumpowanych!.Bynajmniej na razie ma czyste sumienie.Na listach bywalcy powsadzają siebie i ludzi ze swojego zaplecza to kogo wybierzesz.PO.PIS.PSL.Betoniarze z SLD.Oni są osadzeni z rodzinami Wszyscy do wymiany!!Potrzeba zwrócić uwagę na nowych ludzi bez prezesów sekretarzy i ich pupili.A potem bacznie patrzyć po złożeniu oświadczeń majątkowych i rozliczać stan posiadania począwszy od zegarków.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Soplic napisał(a):

   Do Jogo – znasz znaczenie słowa „bynajmniej”?, mam wrażenie że nie.
   Co do zaś palikmiota, to on już był przy korycie, jakbyś zapomniał jakiej partii był członkiem.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Soplic napisał(a):

   Przepraszam Jogo za pomyłkę, moja odpowiedź jest adresowana oczywiście do Jojo, który to nie zna znaczenia słowa „bynajmiej”:)

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 12. Jogo napisał(a):

  Masz rację ciężko znów głosować na te same mordy co przy korycie są juz tyle lat.. i choć publicznie są zaciętymi wrogami to w rzeczywistości tworzą jedną wielką bandę. . pojawia się pytanie w takim przypadku razie na kogo glosowac.. są tylko dwie opcje.. KNP i RN.. w koncu trzeba dać szansę komuś nowemu..
  no chyba że ktos chce aby rządziła nim partia degeneratow zboczencow i ludzi majacy problem z określeniem swojej psychiki to niech głosuje na palimłota.. tylko żeby nie bylo później płaczu. .

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 13. co ta pani bredzi? napisał(a):

  czyżby pani dostała w ciągu swojej kariery zbyt dużo uderzeń w głowę czy próbuje nas oszukać? przecież Parlament Europejski nic nie może, więc co ona bajdurzy, że jest wiele pracy do wykonania na Podkarpaciu?
  ludzie nie głosujcie na lewicę, mało wam lewicowych absurdów w przestrzeni publicznej? zlitujcie się nad sobą albo przynajmniej nad swoimi dziećmi i wnukami

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • ksg napisał(a):

   pewnie lepiej głosować na klan ojca Rydzyka. A po głowie to ty chyba dostałeś i to dobrze jak chcesz głosować na prawicę. A co Podkarpacie jest takie idealne, ze nie ma nic do zrobienia tutaj typowe myślenie PiS-owe.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 14. Tomm napisał(a):

  Żenujący wywiad, pokazujący hipokryzje i obłudę Pani Niewczas więc do rzeczy:
  „…Nigdy też nie należałam do żadnej partii politycznej. Nie należałam również do Ruchu Palikota, przystąpiłam już do nowej partii koalicyjnej pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego – Twój Ruch….”

  Proszę zapoznać się: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ruch-palikota-zmienia-sie-w-twoj-ruch-potrzebujemy-tej-zmiany,360521.html

  Twój ruch to nie partia koalicyjna tylko Ruch Palikota po liftingu nazwy – a tak się zarzekała Pani Radna że z Palikotem nie chce mieć nic wspólnego.

  „… Czy może jednak problem mają ci małostkowi ludzie, najczęściej idący do polityki dla stołków i zaszczytów, którzy natychmiast gdy wyszłam poza ich sposób widzenia świata, wprowadzając nowe projekty, (jak chociażby dofinansowanie zapłodnienia in vitro, szczepień przeciw HPV czy znieczulenie okołoporodowe) zareagowali nieskrywaną niechęcią i agresją…”

  Nie było takich projektów – niczego nie zgłaszała. Jedynie gadanie dla gadania co zresztą jest głównym orężem Pani Radnej

  i na koniec szczyt obłudy:
  „…Pamiętam, kiedy na religię chodziłam do sali katechetycznej a tamten kościół wyglądał zupełnie inaczej. Dzisiaj religia w takiej postaci, w jakiej jest w szkołach mnie osobiście nie przekonuje, nie ma za wiele wspólnego z wiarą…”

  Proszę przypomnieć sobie Pani Radna kto głosował za kaplicą na Nowym Mieście czy czasem nie chodziło o pierwsze miejsce w wyborach do samorządu i niską stawkę wynajmu hali ?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • mmm napisał(a):

   Szanowny Panie

   Aby takie wywody pisać należy troszeczkę orientować się w temacie. Przynależeć do danej partii tzn. złożyć odpowiednie podpisaną deklarację przynależności, jeżeli takowej Pani Niewczas nigdzie nie składała to tym samy może śmiało mówić, że nie przynależała do żadnej partii. W związku z tym mogła być tylko jako jej sympatyk. Co do drugiego akapitu to też posiada Pan małą wiedzę, gdyż Twój Ruch to koalicja kilku partii a nie tylko „lifting” Ruchu Palikota i tutaj odsyłam do poczytania odpowiedniej literatury. Po trzecim wpisie można się łatwo zorientować, ze jest Pan jednym z tych „małostkowych ludzi”, którzy zasiadają w Radzie Miasta, bo skąd Pan tak się świetnie orientuje czy były takie wnioski składane czy też nie. Widać że należy Pan do „miejskiej drużyny” będącej przeciw Pani Marcie.
   Na konie ustosunkuję się do wierzy i kościoła. Ja również pamiętam czasy gdy chodziło się na religię do salek katechetycznych przy kościołach. Uważam, że nadal religia powinna się tam odbywać a nie w szkołach

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 15. hgw napisał(a):

  odpowiedz Soplic

  I tu się mylisz, to tak jak ja bym teraz o tobie powiedział, że jesteś prostak, pijak i niewykształcony PiS-or. Na jakiej podstawie znam cię? Nie ale pewnie wypowiadać opinię na temat kogoś nie znając go to najlepiej. Brawo trzymaj tak dalej a daleko zajdziesz.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Soplic napisał(a):

   Problem w tym że Ty nie masz jakichkolwiek danych do wyciągania wniosków, bo NIC o mnie nie wiesz, ja o tej Pani wiem że była związana z SLD, co już źle świadczy o człowieku, a teraz dołączyła do palikociarni, co tylko potwierdza iż jej kondycja moralna jest wielce mizerna. Bo żeby popierać takiego chama i prymitywa jakim jest Palikot trzeba być mu podobnym.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Soplic napisał(a):

   PS Owszem czytając nawet anonimowe wpisy, czegoś tam się dowiadujemy o komentującym (aczkolwiek mniej niż możemy wywnioskować z politycznej drogi Pani niewczas). Nawet takie drobiazgi jak pisanie do kogoś mówi nam o kulturze człowieka, np. ktoś kto pisze „ty”, „cię” zamiast „Ty”, „Cię” świadczy o braku elementarnej wiedzy o dobrym wychowaniu.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 16. hgw napisał(a):

  Odp. Soplica

  Pisanie z wielkich liter o „Ty”, „Wy”… piesze się do kogoś kto na to zasługuję. Jeżeli ktoś nie szanuje innych ludzi to i sam nie zasługuje na szacunek. Trzeba mieć troszeczkę „oleju w głowie”, żeby pouczać innych. Obrażać każdy chyba potrafi bo do tego nie potrzebne jest wykształcenie. Ale zaakceptować kogoś takim jakim jest i nie osądzać w co robi i w co wierzy potrafi tylko człowiek wykształcony i inteligentny.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Soplic napisał(a):

   Jak widzę problemy masz człowieku nie tylko z pisanie, ale także z czytaniem, cóż taki to elektorat Paligłupa;)
   W co wierzy taki np. Palikot, dziś apostata, wczoraj reaktor katolickiego Ozonu, kiedyś autor zakazu pedałowania, obecnie promotor transwestytów. Człowiek bez zasad, wróć, z jedną zasadą: nieważne poglądy, ważna kasa.
   Skoro na Twój szacunek zasługuje ktoś taki, to cieszę się że mnie nie szanujesz, bo jak to mówią lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć:)
   Ja akceptuję Paligłupa takiego jakim jest, i nich sobie żyje w swojej dziupli, byle z niej nie wyłaził.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 17. Anonim napisał(a):

  No dobrze, zagłosuję na panią Niewczas – publiczne nazwisko – więc nie Pani N – i co mi to da, czy poprawi byt Autosanu aby autobusy sprzedawały się na Zachodzie, czy polska wieprzowina sprzeda się na Wschodzie???
  Do takich „Parlamentów” powinno wybierać się ludzi znających się na gospodarce, handlu, przedsiębiorczości a nie zwykłych laików którzy z braku wiedzy podnoszą ręce za bo sprzeciw należy wytłumaczyć a skoro się nie ma kwalifikacji lepiej siedzieć cicho i zawsze głosować za większością – do dupy z takimi „karierowiczami”.
  Od kiedy sportowiec zna się na hodowli trzody chlewnej, uprawie pszenicy czy produkcji autobusów – a kysz, kysz, kysz.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • hgw napisał(a):

   Muszę się tu wtrącić do rozmowy tak sportowiec się zna na uprawie pszenicy jak ty chłopie małorolny na sporcie. Zajmij się swoją rolą i trzodą a politykę zostaw politykom. Ponadto odsyłam do poczytania CV Pani Marty.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 18. kaszkiet napisał(a):

  Dla partii „Twój ruch” nie ma miejsca w Polsce a tym bardziej na naszym Podkarpaciu!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 19. BM napisał(a):

  głosujcie,głosujcie a potem płaczcie,bo Polak mądry po niewczasie

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: