REKLAMA

Koncerty, warsztaty, dyskusje – podsumowanie ESK Rzeszów 2014 (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. Ostatni dzień Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie, a tym samym przeróżnych projektów, jakie były realizowane w ramach tegorocznej edycji Wschodu Kultury czas podsumować. Folklor w nowoczesnym wydaniu, warsztaty i dyskusje polsko-ukraińskiego Forum Młodych, Smyk Arena dla dzieci oraz finał Battle of the South – to tylko niektóre z atrakcji jakie towarzyszyły rzeszowianom w dniu dzisiejszym.

Smyk Arena

W ramach Wschodu Kultury 28 i 29 czerwca odbywały się interaktywne warsztaty dla dzieci – Smyk Arena. Ich celem było zapoznanie najmłodszych z tradycją kultury Wschodu poprzez kreatywne zajęcia. W ramach warsztatów zaplanowano wiele ciekawych inicjatyw, takich jak np.: Wiszący ogród lampionów – warsztaty polegały na wspólnym malowaniu białych lampionów w barwy narodowe państw zza wschodniej granicy, dzięki czemu poznają ich flagi oraz nazwy. Podwodny świat – uczestnicy warsztatów tworzyli elementy podwodnego świata, które ostatecznie zostały umieszczone w akwarium wypełnionym wodą. Teatr wertepowy – otwarte warsztaty lalkarskie, poświęcone teatrowi nawiązującemu do dawnej tradycji wędrownych teatrów, które działały przed wojną na pograniczu Polski, Ukrainy i Białorusi. Poza tym zajęcia kulinarne, fryzjerskie, itd.

Rodzinny warsztat muzyczny prowadzony przez zespół Osławiany

Zespół Pieśni i Tańca “Osławiany” gromadzi mniejszość ukraińską po to by kultywować  kulturę i tradycję swoich przodków. Podczas występu w Rzeszowie zaprezentowali tradycyjne pieśni i tańce ukraińskie oraz pochodzące z pogranicza Łemkowsko-Bojkowskiego. Zagrzewając przy tym uczestników warsztatów do wspólnej zabawy.

Warsztaty bodypaintingu

W ramach polsko-ukraińskiego Forum Młodzieży przy rzeszowskim BWA odbyły się warsztaty malowania ciała. Do udziału w nich zgłosiły się wolontariuszki , którym na plecach namalowano ciekawe wzory. Artystka, która dokonała tego dzieła pochodzi z Ukrainy – Warsztaty prowadziła Olesia, która na co dzień w swoim rodzinnym mieście tworzy instalacje przestrzenne – mówi Karolina Słowik, koordynatorka forum polsko-ukraińskiego Forum Młodzieży podczas warsztatów bodypaintingu – te warsztaty malowania ciała wpisują się w polsko-ukraińskie Forum Młodzieży, które trwało trzy dni i każdy z nich obejmował innego rodzaju zajęcia – dodaje Karolina Słowik. Wcześniej uczestnicy warsztatów w ramach forum mogli się nauczyć jak zrobić lalki “motanki”.

Finisaż wystawy Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie

W Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie miała miejsce prezentacja multimedialna pt.”Karpaty…” z muzyką kapeli Drewutnia a tuż po niej odbyło się spotkanie z  Andrzejem Karczmarzewskim, autorem książek  „Świat Łemków. Etnograficzna podróż po Łemkowszczyźnie” oraz  „Świat Bojków. Etnograficzna podróż po Bojkowszczyźnie”. Dodatkowo wystawa „Świat Łemków i Bojków”  jest dostępna do 30.06 w pobliżu fontanny multimedialnej (tuż obok Zamku).
Koncert Pieśni ze Wschodu
Pieśni ze Wschodu” to projekt, który w ramach rzeszowskiego festiwalu „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury” odczarowuje muzykę poważną. Do udziału w nim organizatorzy zaprosili młodych artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego, którzy prezentowali pieśni narodowe wyrastające z kultur państw Europy wschodniej i południowo-wschodniej.

Battle of South

Drugi dzień imprezy tanecznej upłynął pod znakiem warsztatów tanecznych prowadzonych przez topowych tancerzy z Polski, Ukrainy i Białorusi. Impreza zakończyła się panelem dyskusyjnym z udziałem wszystkich uczestników. Podczas panelu poruszono tematy związane ze sceną taneczną Polski, Białorusi i Ukrainy. Każdy mógł opowiedzieć o swoich początkach tanecznych, rozwoju i celach.

Polsko -Ukraińskie Forum Młodzieży

Polsko -ukraińskie Forum Młodzieży trwało w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury od 26 do 29 czerwca.  – Mieliśmy gości z Ukrainy, 5 dziewczyn ze Lwowa i z Kijowa, które są studentkami i działaczkami w obszarze kultury – mówi Ewelina Jurasz z Rzeszowskiego Inkubatora Kultury – Natomiast polską grupę reprezentowało także 5 przedstawicieli z RIK. Polsko-ukraińskie Forum Młodzieży miało na celu wypracowanie programu wspólnych działań, które będą kontynuowane od września br. pod tą samą nawą i będą trwały przez pół roku – dodaje Ewelina Jurasz.

Głównym tematem w ramach polsko-ukraińskiego forum młodzieży była kultura, sprawy społeczne i różnice  międzykulturowe pomiędzy naszymi państwami. Jednym z efektów warsztatów “przystolnych”, w których brała udział grupa polsko-ukraińska jest stół partnerstwa, przygotowany z materiałów wspomnieniowych, np. zdjęć pochodzących z rodzinnych albumów. Poza tym odbywały się warsztaty robienia lalek-motanek oraz warsztaty i dyskusje o muzyce, filmie i sprawach społecznych.

Rzeszowski Inkubator Kultury w czasie Wschodu Kultury 2014 przygotował także 5 wystaw, w tym 3 wystawy fotografii a także pokaz linorytów i sitodruków przygotowany przez absolwentki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ewę Wań i Martę Puchalską, a po raz pierwszy prezentowany poza uczelnią. – Z jednej strony prace abstrakcyjne przygotowane przez Martę, z drugiej strony, ewa prezentuje 3 z pięciu swoich tak zwanych “Krzykaczy”  – mówi Ewelina Jurasz z Rzeszowskiego Inkubatora Kulturykrzyczące osoby nawiązują do tematyki wolności i wyrażania emocji właśnie poprzez krzyk, co świetnie koresponduje z pro-wolnościowymi staraniami Ukrainy – dodaje Ewelina Jurasz.

 

29-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)