REKLAMA

Kolejne rewolucje w transporcie publicznym. Mały pilot odmieni życie niedowidzących. Gdzie są i kto może je dostać?

RZESZÓW. Jedno kliknięcie poinformuje o kursie autobusu. To ukłon miasta w stronę osób niepełnosprawnych.

Rzeszowski Inteligenty System Transportowy został wyposażony w wiele elementów, które ułatwiają korzystanie z komunikacji publicznej. Teraz przyszedł czas na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niedowidzących, którzy nieposiadająca przewodnika mają wyjątkowy problem z poruszaniem się po mieście i korzystaniem z transportu miejskiego.

Nowoczesne autobusy i przystanki zostały wyposażone w dodatkowy sprzęt ułatwiający życie tym, którzy i tak mają już w życiu pod górkę.

W przystankach i autobusach znajdują się urządzenia głośnomówiące, które poinformują osobę niewidzącą o linii autobusu, kierunku i czasie odjazdu – mówi Andrzej Choma, inżynier kontraktu pracujący przy RIST.

Komunikat głosowy można uruchomić w dwojaki sposób. Pierwszy, dzięki przyciskowi znajdującymi przy przystanku, który jest opisany alfabetem Braille’a, drugi dzięki pilotowi – wystarczy skierować go w stronę autobusu i nacisnąć guzik.

To ciekawe rozwiązanie i jeśli się sprawdzi, to moim zdaniem, kiedy uda nam się wyciągnąć choć jedną osobę z domu i pozwolić jej w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie, to będzie to ogromny sukces – dodaje Choma.

biletomat_centrum_sterowania_ruchem_03

Na ręce Ryszarda Cebuli, prezesa podkarpackiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych wiceprezydent Marek Ustrobiński przekazał 50 pilotów, które będzie mógł rozdać niedowidzącym. To symboliczny gest.

–  Nie wiemy na razie, jaka liczba osób będzie chciała z nich korzystać. Piloty są na razie rozdawane za darmo. Powstała specjalna komisja składająca się z przedstawicieli wydziału zdrowia, stowarzyszenia osób niedowidzących, jak również z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, bo te piloty powinny być dla osób, które nie mają przewodnika. Komisja będzie orzekała, komu powinny zostać przydzielonewyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Piloty zostały zakupione w ramach całego programu transportowego.

Komisja zaproponowała, że dla osób, które nie zakwalifikowały się na “darmowy pilot”, będzie możliwość jego zakupu. Cena nie została ustalona, ale może oscylować wokół 5-10 zł.To, co jest za darmo nie zawsze jest właściwie wykorzystywane. Nie chcemy, żeby to stało się gadżetem – dodaje Kowalska.

Przyciski i pilot były z nami konsultowane, system się sprawdza, jesteśmy bardzo zadowoleni – zachwala Małgorzata Musiałek, dyrektor okręgu podkarpackiego Polskiego Związku Niewidomych. – W pierwszej kolejności chcemy je przekazać dzieciom i młodzieży uczącej się i korzystającej z transportu publicznego na terenie Rzeszowa.

aaa

Program wciąż dopieszczany
Obecnie w mieście zamontowane zostały 75 tablice elektronicznych. W ramach tzw. małego programu transportowego dostarczone zostanie kolejnych 89 sztuk.

Inwestycja została rozpoczęta, termin zakończenia jest na koniec roku, ale mamy ustalone, że na pewno w październiku lub listopadzie oddadzą następne tablice – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Wiaty przystankowe zostały wykonane ze stali stopowo-chromoniklowej, która z pewnością nie ugnie się pod naciskiem wandali. Wewnątrz znajduje się podświetlona tablica z rozkładem jazdy i miejscem na tablice reklamowe.

Miasto zdecydowało się także na ogrzewanie wiat przystankowych. Na chwilę obecną nagrzewacze zamontowane zostały na dwóch przystankach. – Ponieważ to się sprawdza, będziemy sukcesywnie je montować – mówi dyrektor.

Na podsufitce znajduje się promiennik, który uruchamia się na zasadzie automatycznego termostatu przy temperaturze minus dwóch stopni. Kiedy temperatura spada poniżej zera, termostat włącza promiennik, który na zasadzie grawitacyjnej robi tzw. złamanie temperatury. Pomimo, że przystanek jest otwarty na dłuższym boku, temperatura i tak będzie odczuwalnie wyższa niż na zewnątrz – wyjaśnia Grzegorz Dyś, kierownik działu organizacji przewozów w ZTM.

Miasto pracuje także nad uruchomieniem opcji płacenia kartą za bilety zakupione w biletomatach.

biletomat_centrum_sterowania_ruchem_07

02-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)