REKLAMA

Festiwal “Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”. To już 5 edycja!

RZESZÓW. Tegoroczne “Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor” rozpoczną się w środę, 23 września. Przez pięć festiwalowych dni  w Teatrze Maska, Teatrze Przedmieście i Muzeum Okręgowym odbywać się będą konferencje naukowe, wystawy, pokazy filmów i oczywiście spektakle inspirowane twórczością trzech wielkich mistrzów, stanowiące kontynuację lub formę dialogu czy dyskusji z ich myśleniem o teatrze.

szajna

Festiwal rozpocznie rzeszowska premiera spektaklu „Bieguny” w reż. Pawła Passiniego (dwukrotnie nominowany do nagrody Paszport „Polityki”, zdobywca nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie „Morrison/Śmiercisyn”). Spektakl powstał w wyniku współpracy Teatru Maska w Rzeszowie i Centrum Kultury w Lublinie. W sześcioosobowej obsadzie „Biegunów” znalazły się cztery aktorki rzeszowskiego teatru lalek: znane od lat z desek Maski Marta Bury i Jadwiga Domka oraz dwie aktorki które w tym roku dołączyły do zespołu: Klaudia Cygoń i Malwina Kajetańczyk.

Kolejne premiery rzeszowskich twórców, które będą miały miejsce podczas tegorocznych „Źródeł Pamięci” to „Podróż” Teatru Przedmieście, inspirowana powieścią „Józef i jego bracia” Manna oraz opowiedziana językiem teatru tańca „Łagodna” Teatru O.de.la . W programie nie zabrakło spektakli zaproszonych teatrów –  są to przede wszystkim produkcje z ostatnich sezonów, które swoje premiery miały w 2014 lub 2015 r. Wśród nich znalazły się „Król Dawid – Live!” – przedstawienie z pogranicza gatunków w wykonaniu Sambora Dudzińskiego (monodram miesza się tu ze stand-up comedy, teatr piosenki z teatrem cieni, pantomima płynnie przechodzi w koncert). „Król Dawid – Live!” to z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty, z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika. W spektaklu współczesność przeplata się z epizodami biblijnymi. Teatr Malabar Hotel, który niejednokrotnie gościł na deskach rzeszowskiego teatru i zawsze był bardzo ciepło przyjmowany przez publiczność, tym razem wystąpi w przedstawieniu przygotowanym wspólnie z Teatrem Dramatycznym miasta stołecznego Warszawy. Będzie to opowieść o Don Juanie w reż. Ewy Piotrowskiej.

Podczas festiwalu zobaczymy także dwa przedstawienia Teatru Witkacego oraz Trzeciego Teatru Lecha Raczaka.

Nie tylko spektakle

Jak zwykle podczas Źródeł Pamięci nie zabraknie także części naukowej. Organizatorzy zaplanowali wystąpienia wielu znawców twórczości trzech reformatorów teatru oraz tych, którzy zetknęli się z nimi podczas swojej drogi twórczej. Roman Siwulak  opowie o procesie twórczym Teatru Cricot 2, prof. Krzysztof Pleśniarowicz o ambalażach pamięci, dr Klaudiusz Święcicki przyjrzy się pamięci i postpamięci w twórczości Tadeusza Kantora, dr Tadeusz Kornaś zajmie się liturgiczną afirmacją i bluźnierstwem w wybranych spektaklach Teatru Laboratorium. W części naukowej udział wezmą także prof. Zbigniew Osiński i Andrzej Piątek. Interesująco zapowiada się wystąpienie prof.  Jose Alberto Ferreiry, który przybliży słuchaczom recepcję twórczości Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora w Portugalii.

W Galerii Teatru „Maska” zaprezentowana zostanie wystawa „JOANNA BRAUN / PINIE BAUSCH”.  Cykl prac Joanny Braun  przynosi osobiste impresje zanotowane w rysunkach „stop-klatkach” gestów tancerki z Cafe Müller, które tworzą nową opowieść o życiu intymnym kobiety, jej odczuwaniu ciała, relacjach międzyludzkich i procesie umierania. Tematem, z którym próbuje się zmierzyć artystka jest: „dochodzenie do ściany, przechodzenie na drugą stronę, schodzenie poprzez rozbicie – umieranie.” Formą: fakturowane plansze w technice własnej na białych, neutralnych ekranach z włókna szklanego.

Gdzie kupić bilety?

Spektakle: bilety w cenie 15 zł do nabycia w Teatrze Maska. Spektakl „Łagodna” prezentowany w ramach akcji „60+Kultura” – bilety dla osób po 60. roku życia w promocyjnej cenie 10 zł. Rezerwacja: 17 85 20 614, 85 01 360.

Prelekcje, wystawa, projekcja filmu „Józef Szajna. 10 prawd z mojego życia”: wstęp wolny

ZDJ. materiały nadesłane

16-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)