REKLAMA

Eksperci Komisji Europejskiej na podkarpackiej granicy

REGION. Na podkarpackich przejściach granicznych odbył się audyt przedstawicieli Komisji Europejskiej. Eksperci sprawdzali bioasekurację (zabezpieczenie) zewnętrznej granicy UE przed chorobą ASF, w tym działania realizowane przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.

Unijni eksperci odwiedzili polsko ukraińskie drogowe przejścia graniczne: Korczowa- Krakowiec, Budomierz- Hruszew, Medyka-Szeginie oraz kolejowe przejście graniczne Przemyśl- Mościska.

Tematem kilkudniowego audytu w Polsce było sprawdzenie bioasekuracji zewnętrznej granicy UE, a w szczególności sprawowanie kontroli przez właściwe organy na granicy państwowej przed przenikaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obok funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, w spotkaniach wzięli udział także przedstawiciele Wojewody Podkarpackiego, Inspekcji Weterynaryjnej oraz Straży Granicznej.

Działania kontrolne funkcjonariuszy KAS w tym zakresie polegają nie tylko na kontroli pojazdów i dokumentów przewożących zwierzęta, ale także kontroli ruchu podróżnych oraz pojazdów powracających z państw trzecich po rozładunku zwierząt. Jest to szczególnie istotne w przejściach granicznych, gdzie nie funkcjonują weterynaryjne posterunki kontroli granicznej. O ile w ubiegłym roku Służba Celno-Skarbowa odnotowała dwukrotnie większa liczbę takich pojazdów na przejściu granicznym w Medyce, w porównaniu do Korczowej, to analizy prowadzone w tym roku wykazują odwrotna tendencję (ok. 30 %) więcej samochodów powracających po rozładunku zwierząt przez przejście graniczne w Korczowej.

Mając na względzie zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się wirusa ASF, Krajowa Administracja Skarbowa kładzie także duży nacisk na działania informacyjne wśród podróżnych przekraczających przejścia graniczne w zakresie przywozu z zagranicy produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie). Pamiętać trzeba, że przywóz tych produktów do UE jest objęty ścisłą reglamentacją i podlega ścisłym procedurom i granicznej kontroli weterynaryjnej (zakaz indywidualnego przywozu z państw trzecich).

Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt i ludzi, dlatego przywożenie produktów mięsnych lub mlecznych spoza Unii Europejskiej grozi wprowadzeniem do UE chorób zwierzęcych. więcej informacji w komunikacie „Choroby nie znają granic”

Źródło i fotografie: KAS Oddział w Rzeszowie

30-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)