REKLAMA

Dolina Lotnicza przebadana. Klaster działa efektywnie (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. Aż 2 lata specjalny zespół sprawdzał klaster lotniczy na Podkarpaciu. Szukał rozwiązań, które mogą pomóc w rozwoju przemysłu lotniczego w regionie. Wczoraj wyniki tych badań poznała m.in. wicemarszałek Maria Kurowska, przewodniczący sejmiku i wojewódzcy radni.

Spotkanie z zespołem badawczym, a szczególnie z gośćmi z USA – prof. Zbigniewem Bochniarzem, prof. Peterem Nijkampem, dr Karimą Kourtit – oraz dr Barbarą Sieńko-Kułakowską, prof. Waldemarem Ratajczakiem, dr Krzysztofem Kaszubą i Grzegorzem Pisarczykiem było okazją do poznania wniosków, jakie płyną z przeprowadzonych analiz. Efekty badań są nowe w skali globalnej, co podkreślał prof. Zbigniew Bochniarz, a to ze względu na całkiem nową metodologię, którą zastosował zespół badawczy. Dzięki temu samorząd województwa zdobędzie wiedzę jak przyczynić się do rozwoju klastrów.

Jednym z zadań jakie dostałem było to, jakie lekcje dla was mamy wyciągnąć z działalności klastra w Waszyngtonie. Zadanie nie było łatwe, bo to oznaczało szukanie nowych metod – tłumaczył prof. Bochniarz. – Wasz klaster ma dobrą opinię w Polsce, ale on ma być efektywniejszy w skali globalnej. Jeżeli większość produkcji krajowej jest u was, to znaczy, że w Polsce nie macie konkurencji. Klaster musi konkurować w Europie lub na świecie – zwracał uwagę na kierunek rozwoju.

Prezentowane wyniki badań pokazały, że lotnictwo jest przemysłem dominującym na Podkarpaciu. Potwierdzają to liczby. W regionie jest bowiem 8 krotnie większe zatrudnienie w branży lotniczej niż średni poziom zatrudnienia w Unii Europejskiej w analogicznym sektorze gospodarki.

Klaster, według opinii specjalistów, działa efektywnie. Firmy dzięki funkcjonowaniu w takim modelu biznesowym zwiększają swoją konkurencyjność w 3 wymiarach: wyższej efektywności funkcjonowania, wyższego poziomu innowacyjności oraz zwiększania ogólnego poziomu przedsiębiorczości. Wszystko to wpływa na innowacyjność całego regionu.

Wyniki badań to jednak nie wszystko. Na ich podstawie powstała książka, która przedstawia dobre praktyki w Polsce i Ameryce. Do korzystania z niej namawiała uczestników spotkania prof. Barbara Sieńko-Kułakowska.

Efektywny klaster powinien opierać się na 3 filarach: kapitale ludzkim, a więc inwestycji w edukację, która odpowiada na potrzeby przemysłu, kapitale społecznym, czyli tworzeniu warunków do przepływu wiedzy w regionie oraz kapitale terytorialnym. W skrócie to dobre partnerstwo samorządów, tworzenie grup działania.

Projekt badawczy: Efektywne klastry – źródłem innowacyjności i trwałego rozwoju był finansowany z RPO 2007-2013. Międzynarodowy zespół pracował na zlecenie samorządu województwa.

Źródło: Sebastian Kieszkowski, Biuro prasowe UMWP

13-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)