Długi i zaległości finansowe Polaków. Jak wypada Podkarpacie?

PODKARPACIE. Big Infomonitor opublikował wykres przedstawiający liczbę długów mieszkańców poszczególnych województw. Najwięcej dłużników żyje w kujawsko-pomorskim, a największa suma zobowiązań przypada na Mazowsze. Sprawdź jak prezentuje się Podkarpacie.

Długi niespłacane co najmniej przez dwa miesiące przewyższające sumę 200 zł ma zaledwie 3,4% mieszkańców Podkarpacia – to około 59 tysięcy osób.  Nasze województwo może poszczycić się najmniejszym odsetkiem długów w całym kraju. Suma wszystkich zaległości to 1,1 mld złotych. To wynik o 2,9% niższy niższy od średniej krajowej. W Polsce zadłużonych jest prawie 2 miliony osób.

Skąd w ogóle biorą się zaległości finansowe? To głównie niezapłacone rachunki, alimenty, mandaty, grzywny sądowe oraz w dużej części niespłacone kredyty i pożyczki.

Najgorzej sytuacja prezentuje się w województwie mazowieckim. Średnie zadłużenie na jedną osobę wynosi 29 336 złotych. Najwięcej dłużników mieszka natomiast w województwie kujawsko-pomorskim – na 1000 mieszkańców długo ma 84 osoby (8,4%).

Terminowa spłata zobowiązań znacznie gorzej idzie mieszkańcom Polski północno-zachodniej. Pozytywnie wyróżniają się natomiast Polacy ze wschodniej oraz południowo-wschodniej części kraju – mówi Sławomir Grzelczak, prezes Zarządu BIG InfoMonitor. Rejony te różnią się również popularnością kredytów, np. na Lubelszczyźnie przeciętnie kredyty ma 39 osób na 100 dorosłych mieszkańców, a na ziemi lubuskiej można spotkać 53 kredytobiorców na każdych 100 dorosłych Polaków – wylicza Sławomir Grzelczak.

Rekordziści zadłużenia mieszkają w województwie mazowieckim. Najwięcej zaległości ma 65-latek – to suma 97,7 mln złotych. Nieco mniej, bo z 58,7 mln zł zalega 59-letni mieszkaniec województwa lubelskiego. Na najniższym stopniu tego niechlubnego podium plasuje się 54-latek z dolnośląskiego – musi oddać 46,2 mln złotych.

(az)

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

komentarze 4 do “Długi i zaległości finansowe Polaków. Jak wypada Podkarpacie?”

 1. Biedni nie mają długów napisał(a):

  Ciekawe to! ile kosztują gacie tych zadłużonych w milionach i jak to się stało że do tego doszło.Jak w tytule biedni nie mieli gdzie i szans na ukradzenie i przekręty.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Jas Fasola napisał(a):

  My tu w Bieszczadach mamy długi na miarę naszych możliwości.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. menel napisał(a):

  …. a Jarek nam obiecał, że i te długi nam anuluje, bo dobrze wypadliśmy w wyborach. RAZEM DAMY RADĘ

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. burek napisał(a):

  na Podkarpaciu jest małe zadłużenie bo dużo osób wyjechało za granice i zarabia godne pieniądze.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: