REKLAMA

BLOGI: Pokolenie „komórkowców”

Czy pamiętacie jeszcze czasy, gdy wychodziło się na dwór i wokół wszędzie słychać było odgłosy dzieci bawiących się do samego wieczora? Telefony, tablety, laptopy, konsole. Mając tyle wspaniałych cudów technologicznych – po co spędzać cały dzień na świeżym powietrzu…?

tel

foto: archiwum Rzeszów24.pl

Sobotni poranek. Przeciętny nastolatek budzi się około godziny 10 i co zrobi zaraz po otworzeniu oczu? Hmm… Przeciągnie się i wstanie? Niekoniecznie. Zanim podniesie się z łóżka sięgnie po swojego smartfona, aby móc przeglądnąć portale społecznościowe, pograć w ukochaną gierkę, lub może odpisać na sms-y.

Nastolatek planował tylko zaglądnąć w telefon na chwilkę, pięć minutek, aż tu nagle zrobiły się dwie godziny – niewiadomo skąd. Za oknem piękne słońce, mama zachęca do przewietrzenia się i pogrania w piłkę z kolegami. Niestety, młody człowiek może mieć na tę chwile inne plany. Na przykład przejście kolejnego poziomu gry, lub rozmowę z kimś przez Skype.

Tyle dóbr technologicznych powstało, a on miałby grzać się w słońcu… zdecydowanie za dużo wysiłku. Lepiej posiedzieć w chłodnym pokoju z tabletem i przejść kilka poziomów gry. Lajki, komentarze, serduszka…. Ach przecież to sposób na życie. Im więcej polubień do postów, tym lepiej. Czujemy się przez nie docenieni, ale czy w życiu realnym jesteśmy naprawdę z siebie w pełni zadowoleni?

Spotkania z przyjaciółmi. Czasem nawet miesiącami trwają próby ustalenia takiego terminu, aby odpowiadał on każdej ze stron. Ale zaraz, zaraz – przecież jest Internet! Możemy bez problemu popisać z daną osobą przez kilka godzin na portalu społecznościowym, jest to dla nas po prostu wygodniejsze. Nic jednak pomimo wszystko nie zastąpi nam spotkań twarzą w twarz.

Technologia jest to ogromne źródło informacji oraz ułatwienie kontaktu ze światem. Często jednak zdarza nam się uciekać w świat sieci, zapominając o otaczającej nas rzeczywistości. Może w czas wakacji warto choć na chwilę się „wyłączyć”?

Monika Tarała

12-07-2018


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

nie jestem nastolatkiem ale2018-07-13 08:32:06
0 0
gdy wstają w okolicach 4 nad ranem za oknem świergot ptaków i cisza - wspaniale w ten sposób zaczyna się dzień własnie o 4 nad ranem