REKLAMA

Atrakcje turystyczne Podkarpacia, jakie warto odwiedzić w te wakacje

RZESZÓW/PODKARPACIE.  Lato w pełni, czas urlopów i wypoczynku również. Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć? W jakim wydarzeniu wziąć udział. Podpowiadamy…

Jedną z największych bieszczadzkich atrakcji, oprócz wędrówek po połoninach, jest przejażdżka kolejką wąskotorową. W lipcu i sierpniu kursuje ona dwa razy dziennie w tygodniu oraz cztery razy w soboty i niedziele z Majdanu do Przysłupa i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 kilometrów, druga – 9 km.

Sporym zainteresowaniem turystów cieszy się również skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła. Skansen powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 hektarów, na której umieszczono ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Na Podkarpaciu na turystów czekają też m.in. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W sanockim skansenie znajduje się replika Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe.

W samym Rzeszowie warto zobaczyć piwnice, czyli Podziemna Trasę Turystyczną. Trasa Turystyczna przebiega pod kamienicami i płytą Rynku, łącząc wszystkie jego pierzeje. Poszczególnym piwnicom i korytarzom nadano nazwy, odnoszące się do ich funkcji oraz historii miasta. Kryje w sobie liczne atrakcje i tajemnice. Można w niej spotkać relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, nadgryzione „zębem czasu” pozostałości żelaznych krat i zawiasów, kilkusetletnie cegły „palcówki”, ukryte przejścia. Atrakcyjności piwnic dopełnia ekspozycja historyczno-edukacyjna, na którą składają się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawa ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek, obrazująca, z jakich naczyń i przedmiotów codziennego użytku korzystali dawni mieszkańcy Rzeszowa.

W Rzeszowie również odwiedzić kamienicę słynnej Esterki, chociaż na półlegendarna postać Esterki żyła w wieku w czternastym wieku a pierwszy drewniany budynek powstał tutaj dopiero na początku wieku siedemnastego. Tradycja nazywania kamienic imieniem tej Żydówki, jest typowa dla miast założonych przez króla Kazimierza Wielkiego, w których istniała niegdyś społeczność żydowska. Budynek znajduje się pomiędzy Rynkiem a ul. Mickiewicza.

Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie także należy do ciekawych obiektów późnobarokowa rezydencja z elementami rokoka, znajdująca się przy alei Lubomirskich w pobliżu zamku. Wnętrze pałacyku nie zachowało praktycznie w ogóle pierwotnego rozkładu, ani zdobień, gdyż nie zdecydowano się na ich odtworzenie, po pożarze z początku ubiegłego wieku. Wiadomo, że w czasach pierwszych właścicieli pałacu zwany on był też teatrzykiem, ze względu na to, że w jego największym, dwukondygnacyjnym pomieszczeniu znajdowała się scena i były odgrywane spektakle dla przybyłych gości.

Pałac Biskupów Rzeszowskich, to zabytkowy dworek, wybudowany dla rodziny Karpińskich według projektu Józefa Kwiatkowskiego. Obecnie budynek jest własnością diecezji rzeszowskiej.

Rzeszowski Zamek – to chyba jedna z najbardziej kojarzonych z tym miastem atrakcji turystycznych. Pierwsza konstrukcja obronna powstała w tym samym miejscu prawdopodobnie już w szesnastym wieku. Następnie pod koniec tego stulecia swój dwór w Rzeszowie wybudował Mikołaj Spytek Ligęza. W 1620 rozbudował go w stylu palazzo in fortezza. Od 1637 zamek był własnością rodziny Lubomirskich.

 

11-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)