REKLAMA

4. Męskie rekolekcje w Rzeszowie pod patronatem Rzeszów24.pl i P24.pl

RZESZÓW / PODKARPACIE. Pomysł organizacji „Męskich rekolekcji” zrodził się w 2012 roku, w głowie o. Wiktora Tokarskiego OFM, ówczesnego przełożonego klasztoru OO. Bernardynów w Rzeszowie i kustosza Sanktuarium. Był on odpowiedzią na zauważalną tendencję mniejszej aktywności mężczyzn w życiu Kościoła i próbą zaradzenia jej.


„4. Męskie Rekolekcje w Rzeszowie”
odbędą się w dniach 23-25 marca o g. 20 w Domu Diecezjalnym „Tabor” przy ul. Połonińska 25 w Rzeszowie.

Pierwsze rekolekcje dla mężczyzn odbyły się w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie, a prowadził je ks. Jacek „Wiosna” Stryczek, znany krakowski duszpasterz biznesmenów, twórca wielu nietypowych akcji duszpasterskich i społecznych, m. in. „Ekstremalnej Drogi Krzyżowej” i „Szlachetnej Paczki”.

Po co „Męskie rekolekcje”?
Ojciec Wiktor Tokarski, pomysłodawca tej inicjatywy mówi tak: „Wiarę, tak jak całą otaczającą nas rzeczywistość, można przeżywać na sposób męski, albo kobiecy. Ponieważ w Kościele w Polsce cieszymy się przeważającą aktywnością kobiet, trzeba było pomyśleć jak dotrzeć także do mężczyzn i dać im to, czego potrzebują, aby na swój sposób, przeżywać spotkanie z Bogiem. Taką okazją są właśnie ‘Męskie Rekolekcje’ organizowane od 2012 roku w Rzeszowie. Doświadczenie pierwszych rekolekcji tego typu było tak pozytywne, że zdecydowaliśmy się je kontynuować w następnych latach. Przez trzy dni rekolekcji mężczyźni spotykają się wieczorami, aby wspólnie słuchać Słowa Bożego, modlić się, spowiadać i uczestniczyć we Mszy świętej. Potem – czwartego dnia – zawsze w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową idą w grupach na Drogę Krzyżową. Trasa liczy około 20 km i wiedzie z Rzeszowa do Sanktuarium Matki Bożej w Borku Starym. Tam około północy sprawowana jest Eucharystia.”

Pozytywne doświadczenia pierwszych „Męskich rekolekcji” było kontynuowane w kolejnych latach. W 2013 r. prowadził je ks. bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Z roku na rok „Męskie Rekolekcje” gromadzą coraz większą liczbę mężczyzn chcących skorzystać z tej formy duszpasterstwa. Zaowocowało to też powstaniem „Męskiej Grupy” spotykającej się najpierw przy klasztorze Bernardynów w Rzeszowie, a obecnie w Domu Diecezjalnym „Tabor”.

Do jakich mężczyzn adresowane są rekolekcje?
W „Męskich rekolekcjach” uczestniczą mężczyźni w różnym wieku. Są chłopcy w wieku 16-18 lat, którzy często przychodzą na rekolekcje ze swoimi ojcami, są studenci, młodzi małżonkowie, a także mężczyźni u progu życia małżeńskiego i rodzinnego. Sporą część stanowią panowie w wieku 35-50 lat, ale są też starsi. Najstarszy uczestnik „Męskich rekolekcji” i towarzyszącej im Drogi Krzyżowej liczył ponad 80 lat.

Jak będą wyglądały tegoroczne „4. Męskie Rekolekcje w Rzeszowie”?
W tym roku rekolekcje dla mężczyzn odbędą się po raz pierwszy w auli głównej Domu Diecezjalnego „Tabor” przy ul. Połonińskiej. Rozpoczną się w poniedziałek 23 marca, a zakończą we środę 25. Spotkania odbywać się będą zawsze o g. 20.00 i trwać od jednej do dwóch godzin. Pierwszego dnia odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego z konferencją, drugiego – nabożeństwo pokutne z konferencją, a trzeciego Msza święta z homilią. W drugi dzień rekolekcji będzie też okazja do skorzystania ze spowiedzi świętej.

Tegoroczne rekolekcje poprowadzi ks. Michał Misiak z Pabianic, kapłan charyzmatyczny, bardzo otwarty na ludzi i ich problemy, a także wykazujący się niebanalnymi pomysłami duszpasterskimi, jak np. „Christoteki” (chrześcijańskie dyskoteki dla młodzieży i małżeństw), „Spacer uzdrowienia” (spowiedź w czasie spaceru z księdzem) i inne. Ks. Misiak jest zaangażowany w duszpasterstwo rodzin, młodzieży, a także samych mężczyzn. Należy się więc spodziewać, że treści, które będzie przekazywał w czasie „4. Męskich Rekolekcji w Rzeszowie” będą miały szczególne znaczenie dla słuchaczy. Ksiądz Michał podejmie trzy tematy dotyczące relacji mężczyzn. Pierwszy „Ja – On” (relacja z Bogiem), drugi „Ja – ona” (relacja z kobietami) i trzeci „Ja – one” (relacje z dziećmi w rodzinie).

Po zakończeniu rekolekcji, które będzie miało miejsce we środę (25. marca), uczestnicy rekolekcji zostaną zaproszeni na „4. Męską Drogę Krzyżową”, która rozpocznie się w piątek (27. marca) o g. 19.00 przed Domem Diecezjalnym „Tabor”. Dziesięcioosobowe grupy mężczyzn, które w milczeniu udadzą się do Borku Starego pobłogosławi ks. bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. On też objął duchowy patronat nad rekolekcjami i Drogą Krzyżową. Mszy świętej w Borku Starym będzie przewodniczył o. Wiktor Tokarski OFM, pomysłodawca i inicjator „Męskich Rekolekcji”, a obecnie prezes Fundacji „Charismata” im. św. Pawła Apostoła, która jest głównym organizatorem wyżej wspomnianych wydarzeń.

meskie_rekolekcje_plakat_web

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal Rzeszow24.pl oraz P24.pl.

 

19-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)